مزایای استفاده از تانکر مکنده تخلیه چاه و آشنایی با آن
دلایل استفاده از تانکر مکنده تخلیه چاه
نکات کاربردی هنگام تخلیه چاه رستوران
نکات طلایی در تخلیه چاه فاضلاب رستوران
نمایش همه

اطلاعاتی در مورد سپتیک تانک

آشنایی با تخلیه چاه فاضلاب به روش سپتیک تانک و انواع آن

آشنایی با تخلیه چاه فاضلاب به روش سپتیک تانک و انواع آن

سپتیک تانک چیست؟

 

سپتیک تانک مخزنی برای تصفیه فاضلاب از طریق فرایند تجزیه و تصفیه فاضلاب بصورت بیولوژیکی می باشد. آنها از فرآیندهای طبیعی و فن آوری ثابت شده مانند شناور سازی و تجزیه به وسیله باکتری های بی هوازی استفاده می کنند. این عمل برای تصفیه فاضلاب لوله کشی خانگی تولید شده توسط حمام ، فاضلاب آشپزخانه و لباسشویی ضروری است.

سیستم سپتیک تانک از طراحی نسبتاً ساده ای برخوردار می باشد. در واقع یک ظرف ضد آب زیرزمینی (بیشتر مستطیل شکل یا گرد) است که از فایبرگلاس، پلاستیک یا بتن ساخته شده است.

کاربرد آتها در ساختمان های مسکونی و ویلایی، مجتمع های اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی می باشد.

 

انواع سپتیک تانکها

به طور کلی سپتیک تانک ها از نظر جنس مخزن به چهار دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • بتنی
  • آجری (مصالح بنایی)
  • پلی اتیلن
  • کامپوزیت

 

نحوه عملکرد آن

نحوه عملکرد سپتیک تانک و نگهداری از آنابتدا فاضلاب از لوله ورودی وارد مخزن می شود. بخش ابتدایی توسط یک دیواره از بخش دوم جدا شده است. حجم آن تقریبا دو سوم قسمت دوم می باشد.

عملکرد سپتیک تانک به این صورت است که چاه فاضلاب به دلیل داشتن وزن سنگین تر نسبت به آب، به سطح پایین میرود و ته نیشین می گردد. در مقابل روغن و چربی ها نیز به خاطر داشتن وزن سبک نسبت به فاضلاب به سطح آب می روند.

تجمع فاضلاب و لجن در کف مخزن به مروز زمان باعث تکثیر باکتری و میکروارگانیسم ها می شود. با ایجاد واکنش بیولوژیکی که حین تکثیر و رشد باکتری و میکروارگانیسم ایجاد شده اند، سبب می شوند تا مواد آلی آلاینده تجزیه شده و فاضلاب را تصفیه نمایند.

با انجام این واکنش، حجم قابل توجهی از لجن ها تبدیل به بیوگازها می شوند که باعث کاهش حجم لجن می شوند. بیوگاز تولید شده از طریق لوله خروج گاز، از مخزن سپتیک تانک خارج می گردد.

 

پساب ایجاد شده در مخزت سپتیک

در این مرحله، پساب ایجاد شده در بخش اول از طریق مسیر ارتباطی بین دیواره مخزن به قسمت دوم وارد می شود. در بخش دوم باقی مانده روغن و چربی که ذرات ریزی هستند به سطح آب میروند و در نتیجه آب زلال از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود.
فاضلاب موجود در سپتیک تانک بعد از 2 سال نیاز به تخلیه خواهد داشت. هنگام تخلیه مخزن سپتیک بهتر است مقداری از لجن داخل مخزن باقی بماند. چون لجن موجود در مخزن دارای میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه می باشد. با تخلیه سپتیک بصورت کامل زمان زیادی لازم است تا بخش بیولوژیکی دوباره فعال شود.

 

تخلیه سپتیک تانک

آنها معمولا بعد از 2 سال نیاز به تخلیه و لایروبی دارند. (بسته به حجم مخزن، زمان تغییر خواهد کرد). تخلیه و لایروبی چاه سپتیک مهمترین و ضروری ترین اقدام جهت پاکسازی و خالی کردن روغن، چربی و فاضلاب است. تا مخزن سپتیک مجددا بتواند به درستی فعالیت خود را بدون اشکال ادامه دهد.
مخازن سپتیک بخاطر اینکه به چاه های مرکزی متصل نیستند و حجم محدودی دارند، باید بصورت دوره ای بازرسی شوند.

شرکت خدمات فنی 7000 با در اختیاز داشتن تیم مجرب و تانکرهای مکنده و لجن کش بسیار قوی، در زمینه تخلیه سپتیک تانک در تهران فعالیت می کند. این مجموعه لایروبی سپتیک را نیز با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات بروز و پیشرفته به وسیله سرویسکاران با تجربه انجام می دهد.