علائم و نشانه های گرفتگی چاه فاضلاب در منزل
نشانه های گرفتگی چاه فاضلاب
نکات کلیدی در تخلیه چاه فاضلاب
نکات کلیدی در تخلیه چاه فاضلاب
نمایش همه

اطلاعات عمومی در مورد نوع سیستم های فاضلاب

طبقه بندی انواع سیستم های فاضلاب

طبقه بندی انواع سیستم های فاضلاب

طبقه بندی انواع سیستم های فاضلاب

 

تعریف ساده فاضلاب

مجموع آب های مصرف شده در کارهای مختلف را اصطلاحا فاضلاب می گویند. به تعریف دیگر به مجموعه آبهایی که دور ریخته شده و پس از جمع آوری و تصفیه مجدد جهت استفاده دوباره  وارد چرخه می شود. در واقع مجموع آبهای آلوده را  فاضلاب می نامند.

انواع سیستم های فاضلاب ها به صورت زیر طبقه بندی می شوند :

  • فاضلاب خانگی
  • پساب شهری
  • فاضلاب صنعتی
  • فاضلاب کشاورزی

 

فاضلاب خانگی

مجموع پساب های یک ساختمان که شامل توالت ها،حمام ها، دستشویی ها، آشپزخانه، ماشین لباسشویی و ظرفشویی می باشد. این نوع پساب در اکثر شهرها و کشورهای جهان توسط شبکه جمع آوری شهری آن را به تصفیه خانه ها انتقال می دهند.

 

پساب شهری

پساب های شهری شامل مجموع آبهای برف و باران که جدا از شبکه خانگی فاضلاب شهری و در شبکه مستقل شهری به رودخانه ها و مسیل ها جاری می گردد. مخلوط این آب با فاضلاب خانگی باعث افزایش حجم فاضلاب برای تصفیه خانه ها می شود. بنابراین هزینه تاسیسات اولیه و مراحل تصفیه را بالا می برد.

در واقع فاضلاب خانگی شامل تمام فاضلاب های شهری شامل مغازه ها، رستوران ها و مکان های عمومی است. برای تعیین عمر فاضلاب از رنگ آن تشخیص داده می شود. به این صورت که رنگ خاکستری نشانگر فاضلاب تازه و رنگ سیاه و تیره به معنی فاضلاب مانده و قدیمی است.

 

فاضلاب صنعتی

بررسی مشخصات سیستم های فاضلاب ها

فاضلاب های صنعتی حاوی ترکیبات سمی و شیمیایی می باشد که نبایست بطور مستقیم  در آب رودخانه و دریاچه ها تخلیه کرد. این فاضلاب ها با روش های استاندارد خاصی تصفیه می گردند.

این فاضلاب‌ها از مراکز صنعتی نظیر کارخانه‌ها یا کارگاه‌ها جمع آوری می‌شوند. آنها نباید با فاضلاب های شهری مخلوط شوند. تصفیه کردن آنها نیازمند هزینه ، دانش و تخصص بالایی می باشد.

 

فاضلاب کشاورزی

فاضلاب کشاورزی در واقع شامل سموم و ضد آفت ها می باشد این آب ها  به دلیل تماس با کود های شیمیایی آلوده به مواد شیمیایی می باشند و منشاء آن فاضلاب ها باغات و زمین های کشاورزی است.

 

انواع چاه های فاضلاب خانگی

یکی از مهم‎ترین نکات لازم برای حفر چاه فاضلاب در یک مکان، مناسب بودن جنس خاک جهت جذب آب است. برای تخلیه آب فاضلاب سبک و سنگین گردآوری شده بوسیله سیستم لوله کشی فاضلاب. معمولا سه مدل چاه در ساختمان ها حفر میشود.

  • حفر چاه فاضلاب اختصاصی جهت توالت و حمام
  • حفر چاه جداگانه آشپزخانه. با توجه به این موضوع که داخل فاضلاب آشپزخانه مواد چربی زیادی ته نشین  می شود بنابر این پس از مدتی که در چاه باقی می ماند خاک زمین را غیر قابل نفوذ می کند. بنابراین با توجه به این نکته برای آشپزخانه بایستی چاه جداگانهای حفر شود.
  • حفر چاه مخصوص آب باران و برف