روش های خانگی رفع چربی رسوب شده لوله فاضلاب سینک ظرفشویی
رفع چربی جمع شده در لوله فاضلاب ظرفشویی
نحوه نصب و بستن قطعات سینک ظرفشویی
راهنمای نصب و بستن سیفون ظرفشویی
نمایش همه

بررسی عملکرد سیفون

مزایا و معایب سیفون روشویی و آشنایی با کاربردهای آن

مزایا و معایب سیفون روشویی و آشنایی با کاربردهای آن

نکاتی در مورد سیفون روشویی

 

در دنیای مدرن امروز، به منظور حفظ رفاه مردم تجهیزات زیادی وارد زندگی آنها شده است. یکی از این تجهیزات که در سیستم لوله‌کشی فاضلاب ساختمان کاربرد دارد، سیفون روشویی می‌باشد.

در حقیقت سیفون یکی از پراهمیت‌ترین اجزاء در سیستم لوله‌کشی فاضلاب است. علت آن‌هم به دلیل عملکرد بالای آن در این سیستم است.

سیفون از یک لوله‌ی خمیده ساخته شده که زیر روشویی، ظرف‌شویی و یا توالت قرار می‌گیرد. مهم‌ترین عملکرد سیفون جلوگیری از ورود بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان است.

در حقیقت سیفون یک روش عالی برای استفاده از نیروی جاذبه برای انتقال مقدار زیادی آب از یک مکان به مکان دیگر است.

 

جنس سیفون

برای ساخت سیفون از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. برخی سیفون‌ها از جنس پلاستیک پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند. برخی دیگر نیز از جنس فلزاتی مثل نیکل، کروم، برنج و … می‌باشند.

برخی از آنه که از جنس پلی‌پروپیلن هستند، قادرند دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و فشار منفی درون سیفون را خنثی سازند. از این سیفون‌ها در روشویی، حمام و ظرف‌شویی استفاده می‌شود.

 

مزایای استفاده از سیفون روشویی

مزایای استفاده از سیفون روشوییاستفاده از سیفون در زیر روشویی مزایای زیادی دارد که در زیر به 2 مورد از آن‌ها اشاره می شود.

  • جلوگیری از ورود بوی بد فاضلاب به داخل سرویس بهداشتی و یا ساختمان.
  • جلوگیری از ورود سوسک‌‌‌‌‌‌‌‌های فاضلاب به داخل ساختمان.

معمولا لوله های فاضلاب و چاه های فاضلاب زیستگاه مناسبی برای حشرات موذی مثل سوسک و… می باشد. آبی که در انواع سیفون سینک و روشویی جمع می‌شود مانع از ورود این جانوران به داخل منزل می‌شود.
ممکن است گاهی حشرات موذی و بوهای نامطبوع از لاستیک بعد سیفون سینک ظرفشویی یا روشویی خارج شود.

یعنی از محل اتصال لوله سینک به لوله فاضلاب، به داخل ساختمان وارد شوند. که باید حتما این محل به خوبی آببندی شود.

 

معایب آن

مهم‌ترین عیب آن ایجاد گرفتگی در لوله است. این گرفتگی به دلیل ماهیت خمیده سیفون اتفاق می‌افتد. در حقیقت خمیدگی سیفون یک خاصیت مهم دارد و آن نگهداری مقداری آب در آن می‌باشد. این آب مانع خروج بوی بد فاضلاب می‌شود.

اما همین ویژگی مهم عیب آن نیز محسوب می‌شود. آن‌هم پتانسیل زیاد آن برای انسداد لوله است. بنابراین باید بسیار مراقب بود مواد اضافی با اندازه بزرگ وارد سیفون نشوند تا موجب انسداد آن نگردد.

 

مناسب‌ترین نوع آن

انواع سیفون روشوییاگر بخواهید روشویی منزل شما عملکرد درستی داشته باشد حتماً باید سیفون داشته باشید. برای اینکه این امر تحقق یابد بهتر است که از سیفون‌های با کیفیت استفاده شود.

در نتیجه در ساخت و نصب آن‌ها باید الزامات اساسی رعایت شود. تا بتوانند کارایی خود را حفظ کرده و نتایج مطلوبی از خود نشان دهند.

برای پاسخ به این سؤال که مناسب‌ترین سیفون روشویی چیست؟ خوب است بدانید یک سیفون مناسب سیفونی است که نشتی نداشته و از دوام بالایی برخوردار باشد.

علاوه بر این، سیفون‌ها باید به راحتی نصب شوند و تمیز کردن آن‌ها نیز باید بسیار آسان باشد.

 

انواع آن کدام است

شاید برای شما این سؤال مطرح شود که انواع سیفون مناسب دستشویی چیست؟ دو نوع از مهم‌ترین سیفون‌ها، سیفون نوع P و S است.

بین این دو نوع ، سیفون نوع P آن پرکاربردتر است. از سیفون P در موارد روشویی و شیر آشپزخانه استفاده می‌شود. تنها عیب سیفون نوع P سرعت گردش کم فاضلاب در آن است. این مدل به شترگلو در بازار معروف است.

 

نحوه پر و خالی شدن انواع سیفون

معمولا به این صورت عمل می کنند که با وارد شدن آب به داخل آنها، سطح آب آنها تا خروجی بالا می آید. با این عمل، فضولات به همراه آب از خروجی سرریز کرده و به سمت لوله خروجی برده می شوند.

معمولا سیفون های پی در آشپزخانه ها و حمام ها و وان های حمام و توالت ایرانی استفاده می شود. در این بین سیفون فاضلاب آشپزخانه ها بیشتر دچار گرفتگی می شوند. برای رفع مشکل باید با خدمات لوله بازکنی 7000 یا هر منطقه ای که در ان هستید، تماس بگیرید تا این گرفتگی را برطرف کنند.

می توانید برای لوله های فاضلاب آشپزخانه که بیشتر با چربی ها سر و کار دارند از انواع سیفون چربی گیر استفاده نمایید. این مدل، چربی ها را به دور خود جمع می کند و نمی گذارد وارد لوله ها شوند یا سبب گرفتگی شوند.