گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و رفع آن
گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و رفع آن
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب حمام را برطرف کنیم
گرفتگی لوله فاضلاب حمام
نمایش همه

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام

روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب حمام چیست؟

 

یکی از مواد زائد که بیشتر اوقات باعث گرفتگی چاه حمام می شود مو می باشد. ورود موها داخل چاه حمام و تجمع آنها در لوله فاضلاب می تواند گرفتگی های شدیدی را ایجاد کند.
علاوه بر آن، تکه های صابون استفاده شده در حمام نیز می تواند سبب گرفتگی لوله فاضلاب حمام شود. صابون به علت چربی بالایی که دارد با املاح موجود در آب، رسوبات سختی را در لوله فاضلاب تشکیل می دهد. همچنین موجب بسته شدن و گرفتگی لوله حمام می شود.

دیگر مواد زائد مثل دستمال کاغذی، سفید آب، تیغ و… نیز گرفتگی را تشدید می کند. این مواد کار باز کردن چاه حمام را سخت تر می کنند.

همه این عوامل چاه حمام را مملو از چربی ها و چرک هایی می کنند. تماس آنها با لوله فاضلاب، به تدریج باعث ایجاد لایه های رسوبی در دیواره لوله می شود.
در این هنگام مواد زائد بعد از ورود به داخل لوله به این لایه های رسوبی می چسبند و قسمتی از لوله را مسدود می کنند. این انسداد بعد از مدتی بیشتر و بیشتر می شود. تا اینکه لوله به طور کلی بسته می شود و باید برای باز کردن چاه حمام تلاش کنید.

 

روش های رفع گرفتگی چاه حمام

با توجه به جنس لوله و نوع گرفتگی به وجود آمده، روش های باز کردن چاه حمام متفاوت هستند. به عنوان نمونه اگر مشکل گرفتگی لوله از مواد صابونی جمع شده باشد، روش های لوله بازکنی نسبت با زمانی که گرفتگی به علت تجمع مو ها در درپوش چاه حمام رخ می دهد متفاوت است. به همین دلیل ما روش های متفاوت باز کردن گرفتگی لوله حمام را به شما معرفی می کنیم.

 

باز کردن چاه حمام با ریختن آب جوش

آب جوش ساده ترین و کم هزینه ترین روش، برای باز کردن لوله حمام می باشد. در صورتی که گرفتگی سطحی بوده می توانید مقداری آب جوش را با فشار بالا و به طور مستقیم به داخل لوله فاضلاب حمام بریزید. سپس کمی صبرکنیدو بازکردن چاه حمام به وسیله آب جوش را مشاهده کنید.
به این ترتیب رسوبات و مواد اضافی دیواره های لوله به تدریج نرم شده، تجزیه شده و از بین خواهند رفت. قبل از ریختن آب جوش درپوش چاه حمام را بردارید تا آب جوش بر روی خودتان نریزد.
اگر جنس لوله های فاضلاب شما از جنس PVC باشد، آب جوش را به صورت زیاد و یکباره وارد چاه نکنید. چرا که ممکن است لوله های پلاستیکی با آب جوش تغییر شکل داده و موجب نشتی بشوند.

 

باز کردن لوله حمام با استفاده از محلول جوش شیرین

باز کردن لوله حمام با استفاده از محلول جوش شیرینجوش شیرین و ترکیبات آن، یکی از کاربردی ترین روش های خانگی لوله بازکنی است. برای باز کردن چاه حمام ترکیب جوش شیرین با نمک و جوش شیرین با سرکه، دو ترکیب موثر می باشند.

ابتدا باید درپوش چاه حمام را بردارید. بعد جوش شیرین را به داخل لوله فاضلاب حمام بریزید. سپس مقداری نمک یا سرکه به آن اضافه کنید. حال مقداری آب جوش به ترکیب اضافه کنید. مدتی صبر کنید تا واکنش میان این دو ماده، باعث باز کردن لوله حمام شود.

اگر گرفتگی در هر لوله ای شدید باشد و باز کردن چاه حمام با روشهای خانگی جواب ندهد، بهتر است به کارشناسان لوله بازکنی 7000 مراجعه کنید. تا از بهترین لوله بازکن ها استفاده کنید.

 

باز کردن چاه حمام با استفاده از محلول های مخمری

برای رفع باز کردن لوله حمام با کمک محلول های مخمری، ابتدا باید مقداری مخمر را با آب مخلوط کنید. سپس کم کم و مرحله به مرحله آن را به داخل چاه بریزید. اگر محلول را یک جا داخل لوله بریزید، ممکن است به آن آسیب بزند. این روش برای بازکردن چاه حمام با لوله های pvc مناسب می باشد.

 

استفاده از تلمبه دستی برای باز کردن لوله فاضلاب حمام

اگر گرفتگی لوله حمام به دلیل حجمی سطحی از مو های جمع شده باشد، استفاده از تلمبه دستی در رفع گرفتگی آن موثر است. ابتدا با باز کردن شیر آب اجازه دهید مقداری آب در دور و ور درپوش چاه حمام جمع شود.

سپس کاسه پلاستیکی تلمبه را بر دهانه چاه قرار داده و به صورت پی در پی به آن فشار وارد کنید. پس از مدتی شما موفق به باز کردن چاه حمام می شوید. البته بهتر است برای استفاده از تلمبه دستی اول درپوش چاه حمام را جدا کنید و بعد شروع به کار کنید.

 

استفاده از قلاب

قلاب وسیله ای بسیار ساده و کاربردی برای جمع کردن مو های داخل لوله فاضلاب می باشد. برای استفاده از قلاب برای باز کردن لوله حمام ابتدا درپوش چاه حمام را برداشته، سپس تا جایی که می توانید قلاب را وارد لوله کنید. سپس با کمک سر خمیده آن، مو های چسبیده به دیواره لوله را جمع آوری کنید و از چاه بیرون بکشید.

همچنین می توانید با برداشتن درپوش چاه حمام با استفاده از یک چراغ قوه، از کم شدن حجم مو های درون چاه اطمینان حاصل کنید. پس از آن با ریختن آب جوش به درون لوله، مراحل باز کردن چاه حمام را کامل کنید.
در برخی از مواقع گرفتگی لوله فاضلاب حمام آنچنان سخت و شدید می باشد که از طریق روش های ذکر شده نمی توان آن را برطرف کرد. تنها راه چاره در این موقعیت، فنر زدن چاه حمام می باشد.

مراقب باشید که قلاب را با فشار زیاد وارد چاه حمام نکنید. چرا که ممکن است باعث آسیب رساندن و یا سوراخ شدن لوله فاضلاب حمام شود. که در این صورت هزینه های زیادی مثل تخریب و لوله گذاری مجدد و… متحمل شما می شود. لذا بهتر است که هنگام فرو بردن قلاب در چاه احتیاط کامل را انجام دهیم.

 

استفاده ازجوهر نمک در باز کردن لوله حمام

یکی از روشهایی که کمی خطرناک است و ما آن توصیه نمی کنیم، استفاده از جوهر نمک است. در این روش مقدار حدود 3 چهارم گالن آب سرد را باید با حدود سه فنجان جوهر نمک مخلوط کنید.  در هنگام جوشیدن جوهر نمک آن را وارد چاه کنید.

باید حتما مراقب باشید که از دسکتش پلاستیک و عینک محافظ چشم استفاده کنید. تا به شما آسیبی نرسد. همچنین استفاده ازاین روش برای باز کردن لوله حمام به دفعات زیاد موجب آسیب به لوله های فاضلاب می شود.

 

پیشگیری از گرفتگی چاه حمام

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس بهتر است قبل از این که به روش های باز کردن لوله حمام نیاز پیدا کنید، به توصیه های زیر جهت پیشگیری از این مشکل دقت کنید.

 

استفاده از صافی مناسب بر روی چاه