خطرات گازهای توالت و روش های تشخیص آن با دستگاه گازسنج
تشخیص وجود گازهای مضر در توالت
نمایش همه

لزوم ترمیم و بازسازی چاههای فاضلاب قدیمی

روش های نوسازی و بازسازی چاه قدیمی فاضلاب

روش های نوسازی و بازسازی چاه قدیمی فاضلاب

دلایل بازسازی چاه قدیمی فاضلاب

 

چاه فاضلاب پس از گذشت چند سال استفاده، کهنه، فرسوده و غیر قابل استفاده می شود و هر لحظه خطر ریزش آن را تهدید می کند. به همین دلیل بازسازی چاه قدیمی فاضلاب از لحاظ اقتصادی کاملا به صرفه می باشد.

تنها با لایروبی، ترمیم و بازسازی چاه فاضلاب می توان دوباره آن را احیا کرد.در این مقاله به بررسی روش های بازسازی چاههای قدیمی فاضلاب می پردازیم.

روش های بازسازی چاههای قدیمی فاضلاب و لزوم رسیدگی به آناز مهمترین دستاورد های ترمیم چاه های قدیمی فاضلاب این است که با انجام این کار دیگر نیازی به حفر مجدد چاه نیست. به همین خاطر عملیات بازسازی چاه بسیار مهم و کابردی است.

شرکت های خدماتی چاه و فاضلاب با به کار گرفتن اصول ایمنی می توانند با بازسازی و نوسازی چاههای قدیمی آنها را مانند روز اول آماده استفاده کنند. از طریق تخلیه چاه می توان تا حد زیادی مانع از ریزش و تخریب چاه فاضلاب شد.

مهمترین دلیل تخریب چاه، لبریز شدن آن از فاضلاب می باشد. در صورتیکه چاه فاضلاب پر شود و فاضلاب داخل آن تخلیه نشود.

این فاضلاب و رطوبت دیواره چاه را به آرامی تخریب می‌کند. در بلند مدت کل دیواره چاه را از بین می‌برد. با بازبینی شرایط چاه در صورت نیاز ترمیم و بازسازی چاه قدیمی انجام می شود.

 

مراحل بازسازی و احیای چاههای قدیمی

بازسازی چاه قدیمی فاضلاب سه مرحله دارد. در زیر به شرح این مراحل می پردازیم:

 

تخلیه چاه

اولین مرحله بازسازی و ترمیم چاه های قدیمی فاضلاب، لایروبی و رسوب زدایی می باشد. تخلیه چاه با کمک تانکر های بزرگ مکنده و در کوتاهترین زمان ممکن انجام می شود. همچنین با استفاده از پمپ ساکشن و کف کش، مکش فاضلاب از درون چاه انجام می شود.

 

مراحل احیای چاه فاضلاب قدیمی و تراشیدن و لایروبی آن

تراشیدن و لایروبی چاه فاضلاب

زمانی انجام می شود که چاه کاملا خالی از آب و رسوبات باشد. این مرحله بسیار مهم و کاربردی است.

این مرحله به این صورت است که فرد دارای تجربه و تخصص در این امر وارد چاه می شود و دیواره آن را می تراشدتا به خاک برسد.

سپس مواد زائد تراشیده شده را از چاه خارج می کند. با تراشیده شدن، چاه قدرت جذب خود را بدست آورده و ترمیم می گردد. 

 

کول گذاری

کول گذاری یکی از روش های بازسازی و ترمیم چاه قدیمی فاضلاب است. البته پس از انجام مرحله لایروبی و تراشیدن کف، ممکن است این مرحله به تشخیص فرد متخصص غیر ضروری باشد. کول گذاری بیشتر برای چاه های کشاورزی و آب آشامیدنی انجام می شود.

 

خطرات عدم رسیدگی به چاه های فاضلاب قدیمی

مهمترین عامل کهنه شدن چاه، روش محافظت از آن می باشد. چاه فاضلاب هم نیازمند رسیدگی و اعتنا است. بایستی در دوره های مختلف حالت آن را بررسی کرد. زمانی که به موقعیت چاه رسیدگی نشود درگیر فرسودگی میگردد و بعداز مدتی تخریب خواهد شد.

در شرایطی‌که چاه فاضلاب پر شود و فاضلاب داخل آن تخلیه نشود رطوبت، دیواره های چاه را به آرامی تخریب می نماید. رطوبت در بلند مدت کل دیواره چاه را  فرسوده و از بین می برد. با بررسی به موقع چاه در صورت نیاز  تخلیه چاه و لایروبی صورت می‌گیرد و مانع از تخریب و نشست چاه می کند.