خدمات تخلیه چاه فاضلاب فوری با تانکر پیشرفته
خدمات تخلیه چاه فوری
معرفی ویژگی های پمپ لجن کش تخلیه چاه
آشنایی با پمپ لجن کش تخلیه چاه
نمایش همه

دلایل نشست و ریزش چاه فاضلاب

چرا چاه فاضلاب ریزش می کند و راهکار آن چیست

چرا چاه فاضلاب ریزش می کند و راهکار آن چیست

بررسی علل ریزش چاه فاضلاب

 

ریزش چاه فاضلاب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به نوعی می توان گفت جزو خطرناک ترین پدیده هایی است که متاسفانه به آن توجه زیادی نمی شود.

در زمان احداث ساختمان به تمامی موارد بنا از بتن ریزی، برق، سیستم آتش نشانی و حتی نور توجه ویژه می شود. اما متاسفانه برای سیستم فاضلاب حتی نقشه ای هم ارائه نمی شود.

چاه ها به مرور فرسوده می شوند. در اثر شیب نا مناسب و عدم بررسی سستی خاک و یا حتی گرفتگی جزئی لوله های فاضلاب ، ساختمان دچار ریزش چاه فاضلاب و یا دچار نشست می شود.

 

مهمترین علل ریزش چاه

  • یکی از دلایل گرفتگی لوله ها و چاه های فاضلاب می تواند عدم شیب بندی مناسب در زمان ساخت باشد.
  • لوله های چدنی با گذشت زمان پوسیده شده و مانع رد شدن انواع فضولات از لوله می شود. آنها باعث گرفتگی و در نهایت ریزش چاه می شود.
  • تجمع مو در قسمتی از لوله مانند زانویی و سیفون و یا اتصالات دیگر می تواند سبب پر شدن چاه فاضلاب توالت و حمام شود.
  • چسبیدن انواع چربی ها ،خرده ریز نان ،خس و خاشاک سبزیجات ،گل ولای میوه ها با مرور زمان باعث تنگ شدن جداره لوله شده و باریک شدن لوله باعث گرفتگی آن می شود.

 

نشانه های چاه فاضلاب درحال ریزش

  • روش های شناخت و تشخیص چاه فاضلاب درحال ریزشبالا زدن آب در چاه توالت و حمام
  • پس زدن آب و فضولات در توالت
  • بالازدن آب و کف صابون در کفشوی حمام
  • بالازدن آب در سیفون دستشویی یا آشپزخانه های خانگی
  • خارج شدن بوی نامطبوع از محل قرارگیری کفشوی و سیفون دستشویی ( فلاش تانک ) یکی از روش های تشخیص پر شدن چاه است.
  • اگر مادر چاه در داخل حیاط واقع شده باشد هنگامی که چاه پر میشود کف موزاییک فرش خیس میشود که نشان دهنده پر شدن چاه است.

پیشنهاد می شود، که با مشاهدات نشانه های بالا در چاه فاضلاب هرچه سریعتر با سرویس های تخلیه چاه و تعمیر چاه تماس گرفته و از خطرات احتمالی پیشگیری نمایید. کارکنان تخلیه چاه و لوله بازکنی تهران با بهترین و مجهزترین تجهیزات شبانه روز آماده ی خدمت رسانی به شما می باشند.

 

روش های شناخت و تشخیص چاه فاضلاب درحال ریزش

یکی از شیر های آب را باز کنید تا آب به لوله فاضلاب ساختمان وارد و در آن جاری شود. گوش خود را بر روی نقاط مختلف خانه قرار میدهیم. در صورتی که چاه فاضلاب پر شده باشد از جایی صدای ریزش آب همانند ریختن آب از ارتفاع به گوش میرشد.

روش دوم آن است که به کمک موزاییک های غیر همرنگ در کف و یا محوطه سطح خارجی مادر چاه ابتدا پوشش و بعد از بازدید و زمان تخلیه های بعدی چاه فاضلاب مشخص باشد.

 

راهکار فوری برای مقابله با نشست چاه

هنگامی که تشخیص دادید چاه در حال ریزش است، ابتدا درپوش یا سر چاه را برمیداریم تا ارتفاع سطح آب مشخص شود. سپس می توان با دستگاه تخلیه چاه تخلیه فاضلاب را به کمک نیرو های متخصص انجام دهیم.
توجه نمایید که چنانچه نشست ضمار از فضولات بر دیواره چاه قطور باشد تراشیدن دیوار ضروریست که به صورت خاکبرداری انجام گیرد.
در همه مراحل ذکر شده خاک برداری توسط مقنی باید صورت بگیرد. هنگامی که سر چاه را باز می کنید برای محکم ایستادن حتما باید دو تخته زیرپایی در حدود ۴ متر روی سر چاه قرار دهید. به گونه ای که از یک سمت شروع به جمع آوری روی چاه و سپس محل طوقه کنید. به این ترتیب تا پایان این کار را انجام دهید.

 

علت های نشست اطراف چاه

علت های نشست اطراف چاهبسیار مشاهده شده که قسمتهای اطراف چاه فاضلاب دچار نشست شده اند. این پدید ممکن است با رطوبت نیز همراه باشد. بعضی افراد آن را جدی می گیرند و برخی دیگر آن را جدی نمی گیرند. اما سوال اینجاست که علت این نشست که در بعضی مواقع شدید هم هست، چیست؟ چه چیزی باعث شده این پدیده اتفاق بی افتد؟

چاه فاضلاب مکانی برای دفع آب و فاضلاب است و معمولا در آن فاضلاب وجود دارد. فاضلاب ورودی به چاه باید توسط زمین جذب شود. اگر این اتفاق نیفتد و فاضلاب درون چاه باقی بماند باعث پر شدن چاه شده و روز به روز فاضلاب سطح چاه بالاتر می آید.

این روند به همین صورت ادامه می یابد تا این که روزی چاه پر شده و سرریز شود. وقتی چاهی انباشه از فاضلاب باشد رطوبت فاضلاب دیواره های چاه را نرم کرده و از بین می برد.

به این ترتیب خاک اطراف چاه نرم تر می شود. این امر باعث شل شدن زیر ساختمان و اطراف چاه می شود. همین اتفاق باعث نشست قسمت های اطراف چاه می شود.

چگونه می توان از نشست ساختمان جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از نشست ساختمان جلوگیری کرد؟بهترین راه جلوگیری از نشست ساختمان جلوگیری از پر شدن چاه است. اگر از پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری شود، در واقع از ریزش و نشست ساختمان پیشگیری شده است.

با تخلیه به موقع چاه فاضلاب می توان از نشست و ریزش چاه فاضلاب جلوگیری کرد. شرکتهای تخلیه چاه به صورت ۲۴ ساعته آماده تخلیه چاههای فاضلاب هستند.

با یکی از شرکت های تخلیه چاه تماس بگیرید و از آنها درخواست راهنمایی کنید. این شرکتها با استفاده از ابزارهای مناسب تخلیه چاه و تخصص فراوان به راحتی چاههای فاضلاب را تخلیه کرده و از ریزش و نشست ساختمان جلوگیری می کنند.

 

نشست در ساختمان های قدیمی

ساختمان های قدیمی که دارای چاه های کهنه و قدیمی هستند بسیار مستعد این اتفاق می باشند. ساختمان های قدیمی به دلیل داشتن چاه های کهنه و قدیمی که در سالیان سال از فاضلاب انباشه شده اند، اکنون در آستانه سرریز شدن هستند.

رطوبت حاصل از این فاضلابها باعث از بین رفتن دیواره چاه می شود. همین موضوع کافیست