چگونه گرفتگی لوله فاضلاب حمام را برطرف کنیم
گرفتگی لوله فاضلاب حمام
فواید استفاده از چربی گیر فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها
معرفی چربی گیر فاضلاب رستوران
نمایش همه

رفع چربی جمع شده در لوله فاضلاب ظرفشویی

روش های خانگی رفع چربی رسوب شده لوله فاضلاب سینک ظرفشویی

روش های خانگی رفع چربی رسوب شده لوله فاضلاب سینک ظرفشویی

چگونگی از بین بردن چربی مسدود شده در لوله فاضلاب سینک ظرفشویی

 

یکی از لوله های فاضلابی که احتمال گرفتگی آن بسیار زیاد است لوله فاضلاب سینک ظرفشویی است. استفاده مداوم از سینک ظرفشویی و ورود آشغال به همراه روغن و چربی به داخل آن باعث می شود لایه ای رسوبی از این مواد در داخل لوله ایجاد شود.

چگونگی از بین بردن چربی مسدود شده در لوله فاضلاب سینک ظرفشویی

لوله ظرفشویی بخاطر استفاده زیاد از آن و ورود انواع مواد از قبیل روغن، چربی، باقی مانده غذا، برنج، آشغال، پوست میوه، تفاله چای، خرده نان و … به داخل آن مستعد گرفتگی می باشد. فضای چرب و روغنی داخل لوله نیز مزید بر علت می شود. زیرا احتمال گرفتگی را افزایش می دهد.

ورود مداوم روغن به داخل لوله باعث می شود پس از مدتی لایه ای از این مواد داخل لوله تشکیل شود و قطر لوله را کاهش دهد. در این صورت فضا برای عبور آب و فاضلاب کمتر خواهد بود و احتمال گرفتگی نیز افزایش خواهد یافت.

 

روغن و چربی عامل اصلی گرفتگی لوله فاضلاب سینک

روغن و چربی با ورود به داخل لوله فضای داخل لوله را چسبناک می کند و با توجه به این که روغن با آب شسته نمی شود. بنابراین در دیواره لوله ها باقی می ماند. با ورود آشغال های دیگر به داخل لوله و وجود خاصیت چسبندگی در آن باعث چسبیدن آن مواد به لوله می شود.

روغن و چربی عامل اصلی گرفتگی لوله فاضلاب سینکبه همین صورت مواد به داخل لوله می چسبند و پس از مدتی رسوبی از آشغال های وارد شده به لوله در دیواره آن مشاهده خواهد شد. رسوب تشکیل شده امکان عبور آسان آب را سلب کرده و باعث گرفتگی لوله می شود.

لازم است قبل از ایجاد گرفتگی در لوله از ورود روغن و چربی و آشغال به داخل فاضلاب جلوگیری کنید. مطمئن باشید هیچیک از مواد مذکور وارد لوله فاضلاب و سینک نمی شوند.

علاوه بر استفاده از صافی مخصوص سینک لازم است از ریختن روغن داخل سینک خودداری کنید. اگر حجم روغن زیاد است به هیچ وجه آن را داخل لوله سینک نریزید.

همچنین برای شستشوی ظروف چرب نیز از مایع ظرفشویی و محلول های شوینده استفاده کنید تا از شر گرفتگی لوله در امان باشید. در غیر این صورت احتمالا به زودی گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی به سراغ شما خواهد آمد و نیاز به لوله بازکنی پیدا خواهید کرد.

 

جلوگیری از ورود روغن و چربی به داخل لوله فاضلاب

پس از آن نوبت به شستشوی ظروف می رسد. روغن های اضافی غذا را می توان در جای دیگری تخلیه کرد و آن را داخل لوله فاضلاب نریخت. اما با ظروف روغنی چکار باید کرد؟

برای شستشوی این ظروف حتما از مایع ظرفشویی استفاده کنید. تا روغنهای داخل آن به خوبی شسته شوند و به همراه کف و مایع ظرفشویی به داخل لوله تخلیه شوند. تا از چسبیدگی به داخل لوله ها جلوگیری بعمل آید.

جلوگیری از ورود روغن و چربی به داخل لوله فاضلاب

اهمیت کیفیت مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی استفاده شده نیز باید کیفیت داشته باشد و بتواند روغن ها را به خوبی بشوید. برخی مایع های ظرفشویی تنها برای شستشوی ظروف غیرچرب مناسب هستند و اگر داخل ظرفی روغن وجود داشته باشد توانایی شستن آن را ندارند. پس بهتر است از مایع ظرفشویی قوی استفاده کنید. اگر به تبلیغات تلوزیون توجه کرده باشید احتمالا با مایع ظروفشویی پریل و دورتو آشنا هستید!

استفاده از مایع ظرفشویی قوی علاوه بر این که ظروف را به خوبی شستشو می دهد و روغن آن را از بین می برد از باقی ماندن روغن در لوله ها نیز جلوگیری می کند. مایع ظرفشویی قوی خاصیت ضرچربی دارد و باعث می شود چربی ها شسته شده و در محل باقی نمانند. همین خاصیت در جلوگیری از رسوب روغن در داخل لوله ظرفشویی مفید است.

استفاده از آب جوش جهت رفع گرفتگی ظرفشویی

اگر به هر نحوی روغن و چربی به داخل لوله ریخته شد نگذارید به همین صورت باقی بماند. زیرا در این صورت پس از گذشت چند ساعت قطعا لوله فاضلاب شما خواهد گرفت و این موضوع حتمی است. زیرا ورود حجم زیاد روغن به داخل لوله باعث انسداد قطعی آن خواهد شد. لازم است مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کرده و داخل لوله ظرفشویی بریزید تا روغن ها به خوبی شسته شوند. پس از آن مقداری آب داغ را داخل لوله سینک بریزید تا روغن های باقی مانده را از داخل لوله فاضلاب بشوید.