گرفتگی فاضلاب رستوران و آشپزخانه و چند راهکار رفع آن
عوامل گرفتگی فاضلاب رستوران و آشپزخانه
عوامل انسداد فاضلاب شهری و راه کارهای رفع آن
عوامل گرفتگی اگو فاضلاب شهری
نمایش همه

روش های رفع گرفتگی لوله ناودان پشت بام

علل گرفتگی لوله ناودان و روش های رفع آن

علل گرفتگی لوله ناودان و روش های رفع آن

لزوم استفاده از ناودان در بام ساختمان

 

در پشت بام ساختمان ها، آب حاصل از برف و باران توسط لوله های مخصوصی به بیرون هدایت می شود. در هنگام ساخت بنا  مقدار معینی شیب به سازه پشت بام می دهند تا آب به سهولت به سمت لوله ناودان هدایت شود. وجود لوله ناودان پشت بام در ساختمان ها موجب محافظت از بنا و مصالح آن در برابر آسیب های خطرناک می گردد. دراین مقاله علل گرفتگی لوله ناودان پشت بام و روش های رفع انسداد آن خواهیم پرداخت.

لزوم استفاده از ناودان در بام ساختمان

نکته جالب این که در زمان های گذشته آب حاصل از انتقال ناودانی ها به درون باغچه های ساختمان ها ریخته می شد. این کار سبب کاهش مصرف آب شده و اجازه هدر رفت آن را نمی داد.

همچنین در مناطق کم آب و کم بارش، این آب به درون آب انبارها ریخته می شد. تا در فصول گرم سال و زمانی که آب به میزان کافی در دسترس نبود، مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مسدود شدن لوله راه آب پشت بام

اغلب در برخی منازل و ساختمان ها پیش آمده که لوله پشت بام بگیرد. این مشکل در زمان بارش باران و برف پیش می آید. مسدود شدن راه آب پشت بام از دیگر علل گرفتگی لوله ناودان است.

ناودان ها در  کنار پشت بام قرار می گیرد. شیب پشت بام کمک می کند آب جمع شده در بام به راحتی از طریق لوله ها خارج شود. ولی بعضی وقت ها گرفتگی در لوله ها به وجود می آید و باعث مسدودیت ناودان بام می گردد. با ساده ترین راه کارها می توان مانع این انسداد و گرفتگی شد و عوامل مسدود شدن لوله ناودان را به موقع تشخیص داد.

بعد از هر بارش باران در پشت بام شن و ماسه و برگ درختان و غیره جمع می شوند. اگر این آب باران به بیرون خارج نشود باعث رطوبت و نم در ساختمان می شود. در این صورت سقف ساختمان نم و رطوبت دار می شود. برای بازکردن این لوله ها باید از شرکت هایی که خدمات لوله بازکنی  ارائه می دهند کمک گرفت تا علل مسدود شدن لوله ناودان پشت بام  بررسی و رفع گردد.

 

چند راه کار جهت رفع انسداد  لوله پشت بام

چند راه کار جهت رفع انسداد  لوله پشت بام

  • همیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد. بنابراین با ساده ترین روش یعنی پاکسازی و جمع آوری خس و خاشاک موجود در پشت بام از گرفتگی لوله ناودان پیشگیری کنید.
  • استفاده از درپوش روی لوله ناودان پشت بام نیز یک روش پیشگیرانه می باشد.
  • یکی از روش های کاربردی جهت رفع انسداد لوله های ناودان پشت بام استفاده از فنر لوله بازکنی است.
  • دستگاه پمپ باد هم یک گزینه جهت رفع گرفتگی لوله ناودان پشت بام می باشد. البته این کار بایستی توسط متخصصین این کار انجام شود تا عوامل مسدود شدن لوله ناودان به طور کلی از بین برود.