باز کردن چاه توالت رفع گرفتگی فاضلاب سرویس بهداشتی با مایع ظرفشویی
باز کردن گرفتگی چاه توالت با مایع ظرفشویی
علل و دلایل گرفتگی لوله فاضلاب توالت دستشویی و سرویس بهداشتی
دلایل گرفتگی لوله توالت دستشویی
نمایش همه

روش های پیدا کردن درب چاه

راهنمای تشخیص و پیدا کردن محل چاه فاضلاب

راهنمای تشخیص و پیدا کردن محل چاه فاضلاب

پیدا کردن محل چاه فاضلاب

 

چاه های فاضلاب در بازه های زمانی حدودا ۴ سال یکبار باید مورد بررسی و در صورت نیاز تعمیر و بازسازی شود. تعمیراتی همچون لایروبی و کف تراشی، کول گزاری و طوقه چینی، تخلیه چاه، اتصال چاه به شبکه فاضلاب، بازسازی و تعمیر چاه کهنه و … همگی باعث طول عمر چاه می شوند. در نتیجه از خطرات احتمالی ریزش چاه جلوگیری می کنند. اما پیدا کردن محل دقیق چاه فاضلاب قبل از تعمیرات ضروری و مشکل است.

 

چیدمان موزاییک متفاوت

معماران و سازندگان ساختمان برای نشانه گزاری و پیدا کردن محل چاه فاضلاب از روش چیدمان متفاوت سنگ فرش و موزاییک استفاده می کنند. بدین معنی که اگر تمامی قسمت کف با موزایک در یک خواب و در یک راستا استفاده شده، در قسمت بالای دهانه چاه برای نشانه گزاری آن خواب موزاییک را منفاوت در نظر می گیرند تا کاملا مشخص باشد. این عمل از گذشته تا کنون مرسوم بوده و حتی در ساختمانهای مدرن نیز از این روش استفاده می شود.

روش های پیدا کردن درب چاه فاضلاب

محل قرار گیری چاه با دیوارهای اطراف

با توجه به استانداردهای حفر چاه فاضلاب و همینطور اصول ایمنی چاه باید با دیوارهای اطراف و چاه های مجاور بیش از ۳ متر فاله داشته باشد. با توجه به این فاصله می توان محل تقریبی چاه را تخمین زد و حدود آن را پیدا کرد. مگر اینکه مقنی خارج از اصول و استانداردهای حفاری کار کرده باشد.

 

گوش کردن به صدای فاضلاب

معمولا لوله های خروجی فاضلاب که به داخل چاه هدایت می شوند از قسمت بالای دهانه چاه وارد فاضلاب می شوند. این امر باعث تولید صدا می شود. با استفاده از این موضوع می توانیم زمان استفاده ساکنین از آب در حمام، آشپزخانه، توالت و … به پایین ترین نقطه ساختمان یا حیاط می رویم. با نزدیک کردن گوش به زمین صدای آب را دنبال کنیم.

در گذشته روشی رایج بود برای دنبال کردن صدای آب در زیر زمین و حتی پیدا کردن محل نشت آب که به آن می پردازیم :
لیوانی را برداشته و به صورت وارونه ( قسمت دهانه لیوان به سمت پایین باشد ) آن را روی زمین قرار می دهیم و گوش خود را به آن می چشبانیم. شکل فیزیکی لیوان باعث تشدید صدا می شود و قدرت تشخیص را بالا می برد.

البته روش پیدا کردن محل چاه فاضلاب به وسیله گوش دادن به صدای آب خیلی دقیق نیست. چراکه صدا در چاه های کم آب و عمیق بسیار ضعیف است.  همینطور صدای تولید شده در لوله ها و حتی صدای محیط می تواند ما را در تشخیص به اشتباه بیندازد. اما در کل در خیلی از موارد جواب می دهد.

 

کندن کف ساختمان

در آخرین مرحله اگر روش های بالا را آزمایش کردید و موفق به تشخیص محل چاه فاضلاب نشدید راهی جز کندن کف ساختمان برای شما باقی نمی ماند. اما در این رابطه نیز می توانید جهت کم کردن میزان خسارت یکی از آخرین خروجی های آب به کف ساختمان را انتخاب کنید. سپس دور آن را بکنید تا جهت لوله خروجی مشخص شود. سپس با دنبال کردن لوله خروجی فاضلاب می توانید محل دهانه چاه را بیابید.

لوله بازکنی خدمات فنی 7000 مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و نیروهای کارامد و مجرب می باشد. این شرکت همچنین تجربه 25 ساله در زمینه تخلیه چاه، حفاری و لایروبی چاه به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به شما می باشد. با کارشناسان ما در منطقه خودتان تماس بگیرید تا با کمترین خسارت، محل دقیق چاه فاضلاب را برای شما مشخص کنیم.