روش های تشخیص ترکیدگی و نشتی لوله های آب و فاضلاب
چند روش تشخیص ترکیدگی لوله های فاضلاب
آشنایی با تخلیه چاه فاضلاب سپتیک تانک
آشنایی با تخلیه چاه فاضلاب سپتیک تانک
نمایش همه

دلایل عمده پر شدن چاه فاضلاب

تاثیر عوامل محیطی بر پر شدن چاه فاضلاب و تخلیه چاه

حفر چاه فاضلاب و تخلیه چاه پس از تکمیل ظرفیت ان از قدیمی ترین روش دفع بهداشتی فاضلاب انسانی است.

هر مخزنی بنا به حسب نوع کاربری خود، بعد از مدتی به تخلیه و یا تعویض خواهد داشت. اما چرا مدت زمانی که طول می کشد تا چاه فاضلاب پر شود در هر منطقه با هم متفاوت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

علل محیطی موثر بر پر شدن چاه فاضلاب

 

جنس خاک و زمین

عوامل موثر بر پر شدن چاه فاضلابهر قسمت از خاک زمین یک جنس منحصر به فرد خود را دارد که هر کدام دارای قدرت نفوذ متفاوتی می باشد.

اولین عامل تاثیر گذار بر تفاوت عمر چاه های فاضلاب مناطق جنس خاک منطقه مورد نظر می باشد.

اگر خاک محلی که چاه فاضلاب حفر شده از جنس رگه های نفوذ پذیر یعنی رس و ماسه باشد، قطعا دیرتر ظرفیت ان تکمیل می گردد.

تکمیل پی در پی ظرفیت چاه فاضلاب در مدت زمان کوتاه مربوط به مناطقی است که چاه به خاکی از جنس، خاک غیر قابل نفوذ و سنگی منتهی شده باشد.

این نوع چاه های فاضلاب به مانند یک مخزن عایق عمل کرده و میزان عبور فاضلاب از انها بسیار پایین می باشد.

برای کم نمودن تاثیر عامل سختی خاک و کاهش هزینه های تخلیه و لایروبی چاه ، متخصصین گروه فنی 7000 حفر چاه فاضلاب با متراژ بالا را توصیه می نمایند. باید بدانید که جنس خاک منطقه هیچ تاثیری بر روش تخلیه چاه نداشته و تنها در دوره زمانی تخلیه تاثیر گذار است.

 

نوع کاربری چاه فاضلاب

چاه فاضلاب در کاربری های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. چاه فاضلاب سرویس بهداشتی از مهمترین انها می باشد.

بسیاری از رستوران ها نیز برای دفع پسماند های غذایی و روغن از چاه فاضلاب استفاده می کنند. البته ناگفته نماند عدم وجود شبکه فاضلاب شهری نیز در حفر این نوع چاه ها بی تاثیر نمی باشد.

 

نحوه مصرف از چاه فاضلاب

منظور از نحوه مصرف مربوط به سیستم دفع فاضلاب ساختمان و حجم فاضلاب ورودی به درون ان است. در بسیاری از ساختمان مشاهده شده علاوه بر سرویس بهداشتی، فاضلاب حمام و آشپزخانه نیز به درون یک چاه هدایت می شوند. در چنین مواردی انتظار داشتن چاه فاضلابی با طول عمر بالا همانند چاه فاضلاب تک منظوره کمی غیرمنصفانه است.

 

ورود اب باران به درون فاضلاب

عامل مهم دیگری که بر زمان پر شدن چاه فاضلاب تاثیر دارد، اب باران است. در مناطق بارانی چاه های فاضلاب نسبت به مناطق خشک سریع تر پر می شوند. این عامل بر منطق نفوذ اب باران به درون لایه های زیر زمینی و عدم کشش ظرفیت خاک برای پذیرش فاضلاب استوار شده است.

 

استفاده بیش‎ از حد از چاه

هر چاه ظرفیت مشخصی دارد که که در صورت استفاده بیش از حد زودتر از زمان مورد انتظار پر می‌شود و لازم است تخلیه شود. بنابراین رعایت تناسب بین جمعیت ساختمان و فاضلاب تولید شده در آن با ظرفیت چاه نکته ای است که باید مورد توجه مجریان حفاری چاه قرار گیرد.