آشنایی با انواع فاضلاب شهری و شیوه های دفع آن
انواع فاضلاب و روش های دفع آن
علت گرد بودن دریچه فاضلاب منهول
چرا درب فاضلاب منهول ها گرد است
نمایش همه

فاضلاب شهری و صنعتی و شیوه های دفع آنها

چگونگی دفع فاضلاب های شهری و صنعتی

چگونگی دفع فاضلاب های شهری و صنعتی

بررسی انواع فاضلاب شهری و صنعتی و راه حل دفع هرکدام

 

براساس منبع پیدایش فاضلاب ، می‌توان گفت فاضلاب انواع مختلفی دارد که در این مطلب به بررسی انواع فاضلاب و روش‌های دفع فاضلاب می‌پردازیم. اگر می‌خواهید اطلاعت بیشتری در این باره کسب کنید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

فاضلاب خانگی

فاضلاب خانگی که معمولاً به چاه فاضلاب یا سپتیک یا سیستم فاضلاب شهری می ریزد و از انواع فاضلاب است که حاصل از دستگاه‌های بهداشتی نظیر روشویی، حمام و مواردی نظیر این هاست.

ویژگی‌های مربوط به فاضلاب خانگی در همه بخش‌های شهر یکسان است. اما تنها براساس مصرف سرانه آب در افراد مختلف غلظت متفاوتی خواهد داشت.
زمانی که فاضلاب‌های دیگری مانند فاضلاب کارخانه‌ها و شهرک صنعتی وارد فاضلاب خانگی می‌شود دیگر این نوع فاضلاب خالص نخواهد بود و آن را فاضلاب ناخالص خانگی می‌نامند. فاضلاب خانگی در ابتدا خاکستری رنگ است و اما بعداز مدتی به رنگ سیاه و تیره درمی‌آید.

 

فاضلاب صنعتی

روش های رفع انواع فاضلاب صنعتیبسته به فراوری کارخانه‌ها، خواص فاضلاب صنعتی باهم متفاوت خواهد بود. برخی از تفاوت‌های این نوع فاضلاب با فاضلاب خانگی را در ادامه بررسی می‌کنیم:

  • خاصیت خورندگی این نوع فاضلاب‌ها بسیار بیشتر از فاضلاب خانگی است.
  • ترکیبات شیمیایی و سمی بسیار زیادی در این نوع فاضلاب وجود دارد.
  • خاصیت قلیایی و اسیدی در این نوع فاضلاب بسیار زیاد است..
  • موجودات زنده بسیار کمی در این نوع از فاضلاب می‌توانند زنده بمانند.

بخشی از فاضلاب همه کارخانه‌ها نیز به هم شباهت دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به فاضلاب به دست آمده از سیستم خنک‌کننده کارخانه اشاره‌ کرد.

میزان آلودگی این بخش نیز به میزان استفاده از آب برای سیستم‌های خنک کننده ساختمان بستگی دارد. این نوع از فاضلاب آلودگی بسیار کمتری نسبت به سایر فاضلاب‌های مشابه دارد.

 

فاضلاب‌های سطحی

از انواع فاضلاب می‌توان به فاضلاب سطحی ناشی از ذوب یخ و یا بارندگی باران اشاره‌ کرد. این نوع از فاضلاب به دلیل روان شدن آب روی زمین و برخورد با زباله‌ها صورت می‌گیرد. درجه آلودگی این نوع از فاضلاب‌ها در ابتدای بارندگی بسیار زیاد است و اما به مرور زمان کم می‌شود.
بخش اعظم این نوع از فاضلاب‌ها را شن و ماسه تشکیل می‌دهد که در اثر روان شدن در سطح خیابان به آن می‌پیوندند.

 

انواع روش‌های دفع فاضلاب

چاه جذبی

از روش‌های دفع فاضلاب می‌توان به حفرچاه فاضلاب جذبی اشاره‌ کرد. منظور از حفر چاه این است که مکانی را برای ذخیره فاضلاب حفر کنیم تا بتوانیم بعدها برای ذخیره فاضلاب از آن استفاده‌ کنیم. حفر چاه باید به صورتی باشد که حشرات موذی نتوانند به آن ورود پیدا کنند.
توجه داشته باشید باید چاه فاضلاب را پایین‌تر از چاه آب حفر کنید. زیرا ممکن است این فاضلاب سبب آلودگی آب موجود در چاه شود. این ارتفاع بهتر است بین 15 تا 30 سانتی‌متر در نظر گرفته شود.

البته باید برای جنس چاه جذبی را نیز مد نظر داشته باشید. توجه کنید چاه‌هایی که خاک سستی دارند، باید با فاصله بیشتری از چاه آب حفر شود.

دیواره و قسمت بالایی چاه نیز باید به شکل مناسبی طوقه چینی شود و البته قطر این قسمت باید از سایر قسمت‌های چاه کم تر باشد و از مصالح قوی‌تری برای ساخت آن استفاده شود.

 

شبکه جمع آوری فاضلاب

از روش‌های دفع فاضلاب می‌توان به استفاده از شبکه جمع آوری فاضلاب اشاره‌ کرد. در صورتی که در شهرها و روستاها شبکه جمع آوری فاضلاب حفرشده باشد، مردم می‌توانند با وصل کردن فاضلاب ساختمانی خود به این شبکه به راحتی به دفع فاضلاب کمک کنند.

فاضلابی که در این شبکه جمع آوری می‌شود، به سرعت به تصفیه خانه انتقال می‌یابد. سپس بعد از انجام اعمال تصفیه می‌توانند در مکان‌های دیگری و برای مصارف دیگری مانند آبیاری مورد استفاده قرار گیرد.

 

سپتیک تانک

از جمله روش‌های دفع فاضلاب می‌توان به سپتیک تانک و یا انباره تعفن اشاره‌ کرد. از این روش می‌توان برای موقعیت‌هایی که امکان حفر چاه جذبی وجود ندارد و یا این که از شبکه جمع‌آوری فاضلاب استفاده نشده‌ است، استفاده کرد.

سپتیک تانک محفظه‌ای مخزن مانند است که فاضلاب به کمک لوله‌هایی به داخل آن ریخته می‌شود. با کمک سپتیک تانک می‌توان مواد جامد فاضلاب را به خوبی از آن جدا کرد. پساب موجود در این نوع فاضلاب می‌تواند جذب زمین شود. اما میزان لجنی باقی مانده در این محفظه باید هرچند وقت یکبار تخلیه شود.

طرز کار سپتیک تانک به صورتی است که فاضلاب از یک طرف وارد ان می‌شود و زمانی که در آن باقی می‌ماند، شروع به تجزیه شدن می‌کند. در نهایت این اعمال نیز پساب تولید خواهد شد. این پساب‌ها به آب‌های موجود در فاضلاب افزوده می‌شوند و در نهایت نیز از سپتیک خارج می‌شوند.

 

ترانشه نشت لجن فاضلاب

ترانشه نشت از انواع روش‌های دفع فاضلاب است که سطح تماس بیش تری را در مقایسه با چاه جاذب برای فاضلاب ایجاد می‌کند. در این روش فاضلاب با لوله‌های با قطر بیست سانتی‌متر منتقل می‌شوند. فاضلاب در حین عبور از این لوله ها نشت می کند و وارد زمین می شود. عرض ترانشه ها نیز بین 30 تا 60 سانتی‌متر است. البته عمق ترانشه حدود یک متر است.

 

روش‌های دفع فاضلاب صنعتی

برای تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به نوع صنعت باید از روش‌های مختلفی استفاده‌ کرد. برای مثال ممکن است نیاز باشد از روش‌های پیشرفته‌ برای تصفیه آب از مواد فلزی استفاده کرد.

درست است که روش‌های زیادی برای دفع فاضلاب صنعتی وجود دارد و اما استفاده از روش‌های پیشگیری که سبب شود، آلو