اشیا قیمتی در چاه فاضلاب
درآوردن اشیاء قیمتی از توالت و فاضلاب
نمایش همه

مطالب کلیدی در مورد کاربرد لوله بازکن های اسیدی

لوله بازکن قوی

لوله بازکن قوی

کاربرد انواع لوله بازکن های اسیدی

 

به طور معمول به افراد غیر متخصص استفاده از انواع لوله بازکن اسیدی توصیه نمی شود. بعضی مواقع جداره های لوله های فاضلاب به دلیل قطر کوچکی که دارند دچار گرفتگی ناشی از تجمع جرم می شود عبور آب به سختی صورت می گیرد و به طور کامل آب تخلیه نمی شود.

علل ایجاد این جرم ها رسوب چربی های حاصل از غذا  یا گیر کردن تکه های غذا  داخل دیواره لوله های فاضلاب است. لوله بازکن های اسیدی چون قدرت انحلال بالایی دارند با عبور از این لوله ها، آن را در اسید حل می کند و مسیر جریان آب را باز می کند.

در بعضی از مواقع این اسید ها به کمک لوله های فاضلاب می آید و باعث حل کردن جسم گیر افتاده در آن می شود و عبور آب را میسر می کند.

 

دلایل مهم منع استفاده از اسیدهای لوله بازکن

استفاده از اسیدهای لوله بازکن برای رفع انسداد لوله های فاضلاب

استفاده از اسیدهای لوله بازکن برای رفع انسداد لوله های فاضلاب

همانطور که اشاره شد، اکثر اسیدها چون قدرت انحلال بالایی دارند امکان آسیب به لوله ها و سیستم فاضلاب را دارد. حتی ممکن است سبب پوسیدگی و خوردگی لوله‌های فاضلاب گردد.

در بعضی مواقع سبب آسیب های پوستی و چشمی در افراد دارد گازی که از این اسیدها متصاعد می شود تاثیرات مخربی بر ریه افراد می گذارد.

 

توصیه های ایمنی در استفاده از محلول لوله بازکن های اسیدی

  • به کاربردن وسایل ایمنی چون ماسک، عینک و دستکش در حین کار.
  • در هنگام استفاده از محلول اسیدی لوله بازکن بایستی آن را با مقدار مشخصی آب رقیق کنیم تا آسیب های ناشی از آن کاهش یابد. به عنوان مثال غلظت زیاد محلول اسیدی چاه بازکن، سبب ترکیدگی و پوسیدگی لوله های فاضلاب می گردد.
  • دور از دسترس اطفال نگهداری شود. بارها شاهد سوختگی دستگاه گوارش کودکان در اثر نوشیدن این اسیدها بوده ایم که صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته است.
  • پس از استفاده حتما در جای خشک، خنک، تاریک و دور از گرما نگهداری شود. نور خورشید و گرما ممکن است باعث فعل و انفعالات شیمیایی درون این اسیدها شود و خطرات جانبی به همراه داشته باشد.

 

نکات کلیدی هنگام استفاده از لوله بازکن های اسیدی

توجه  داشته باشید هنگام استفاده از این نوع لوله بازکن ها جهت رفع گرفتگی لوله فاضلاب، بر حسب دستورالعمل مندرجی که روی بسته‌بندی درج گردیده، محلول اسیدی را داخل مجرای فاضلاب بریزید.

پس از طی مدت زمانی که روی ظرف اسید یا برشور مصرف آن قید شده، آب را باز کنید تا اجسام موجود در لوله شسته شود.