روش های خانگی رفع چربی رسوب شده لوله فاضلاب سینک ظرفشویی
رفع چربی جمع شده در لوله فاضلاب ظرفشویی
روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب با سیمان قیر و مصالح ساختمانی
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب با مصالح ساختمانی را برطرف کنیم
نمایش همه

معرفی چربی گیر فاضلاب رستوران

فواید استفاده از چربی گیر فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها

فواید استفاده از چربی گیر فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها

آشنایی با چربی گیر فاضلاب رستورانها و آشپزخانه ها

 

یکی از تجهیزات مربوط به شبکه فاضلاب و لوله کشی فاضلاب ساختمان ها چربی گیر می باشد. این وسیله با هدف جمع آوری چربی های موجود در فاضلاب نصب می شود.

چربی گیر فاضلاب وسیله ای است که معمولا در رستوران ها و مجموعه هایی که فاضلاب چرب دارند مورد استفاده قرار می گیرد. تا قبل از ورود فاضلاب به داخل شبکه فاضلاب شهری چربی آن جداسازی شود.

 

چربی گیر فاضلاب چیست

آشنایی با چربی گیر فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه هاچربی گیر مخزنی بزرگ است که فاضلاب مجموعه ابتدا وارد آن می شود. سپس طی فرایندی چربی ها از آن جدا شده و باقی فاضلاب از آن خارج می شود و وارد شبکه فاضلاب شهری می شود.

روش کار چربی گیر بسیار ساده است. به این صورت که فاضلاب ورودی به داخل آن سرعت خود را از دست می دهد و به سکون می رسد. در این حالت چربی ها که چگالی کمتری دارند روی سطح آب معلق می شوند و در آنجا باقی می مانند.

سپس بقیه فاضلاب از پایین مخزن خارج می شود. طی این فرایند ساده روغن ها در سطح آب در داخل مخزن باقی می مانند و فاضلاب بدون چربی از مخزن خارج می شود.

یکی از مواد آلاینده موجود در فاضلاب صنایع روغن و چربی است که در پساب خروجی آنها مشاهده می شود. در برخی موارد، غلظت این آلاینده ها به قدری بالاست که لازم است مجموعه مورد نظر چربی های موجود در فاضلاب را تصفیه نماید. تا از ورود آنها به داخل شبکه یا چاه فاضلاب جلوگیری بعمل آید.

 

دلایل استفاده از چربی گیر در رستوران و آشپزخانه ها

دلایل استفاده از چربی گیر در رستوران و آشپزخانه هاهمانطور که ذکر شد چربی گیر وسیله ای است که جهت جمع آوری چربی های موجود در فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا آشپزخانه ها، رستورانها و غذاخوری ها از آن استفاده می کنند.

ساختمانهایی که فاضلاب تولیدی آنها دارای حجم زیادی از روغن و چربی می باشد و تمایل دارند از شبکه فاضلاب شهری استفاده کنند لازم است پیش از تخلیه فاضلاب به شبکه از چربی گیر استفاده نمایند. تا چربی موجود در فاضلاب آنها جمع آوری شده و وارد شبکه فاضلاب نشود.

زیرا ورود حجم زیاد چربی به داخل شبکه باعث می شود عملیات تصفیه فاضلاب با اختلال مواجه شود. به همین جهت آشپزخانه های صنعتی باید از چربی گیر استفاده نمایند. تا چربی فاضلاب آنها وارد شبکه نشود.

 

فواید و مزایای استفاده از چربی گیر

فواید و مزایای استفاده از چربی گیر فاضلاب آشپزخانه های صنعتیاستفاده از چربی گیر فواید زیادی دارد و همین باعث شده بسیاری از مجموعه های تهیه غذا و رستوران ها از این دستگاه استفاده نمایند. برخی از این فواید عبارتند از:

  • جلوگیری از ورود چربی به شبکه فاضلاب و تصفیه خانه
  • پیشگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات شبکه فاضلاب و تصفیه خانه
  • پیشگیری از پر شدن سریع چاه فاضلاب
  • جلوگیری از آلودگی محیط زیست و آب های سطحی
  • تصفیه آسان و بدون مشکل فاضلاب
  • کاهش بار آلودگی فاضلاب تولیدی
  • جلوگیری از ایجاد گرفتگی در لوله های فاضلاب
  • عدم نیاز به لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله ها
  • بهبود روند تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه
  • روش نصب چربی گیر فاضلاب

 

دلایل استفاده از چربی گیر

طبق استاندارد سازمان محیط زیست، صنایعی که فاضلاب آنها حاوی حجم زیادی چربی باشد ملزم به استفاده از چربی گیر می باشند.

استفاده از چربی گیر باعث می شود چربی های موجود در فاضلاب جمع آوری شود. به گونه ای که لوله های فاضلاب شبکه جمع آوری و تجهیزات و دستگاه های تصفیه خانه آسیب نرسد.

همچنین لوله های فاضلاب خود مجموعه نیز دچار گرفتگی نشود و از شر گرفتگی لوله و لوله بازکنی راحت باشد.

معمولا چربی گیرها را از مواد سازگار با محیط زیست یعنی پلی اتیلن می سازند. زیرا هم وزن پایینی دارند و هم دوام آن بسیار بالا می باشد.

همچنین مقاومت پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار بالا می باشد. همین امر باعث شده ساخت چربی گیر، سپتیک تانک، منهول فاضلاب و لوله های فاضلاب از این جنس باشد.