چگونه رطوبت داخل حمام و توالت را از بین ببریم؟
چگونه رطوبت داخل حمام و توالت را از بین ببریم؟
آشنایی با روش های رفع نشتی لوله پلیکا فاضلاب
روش های رفع نشتی لوله پلیکا فاضلاب
نمایش همه

نشتی لوله آب چگونه ایجاد می‌شود؟

علائم و نشانه های نشتی لوله آب در ساختمان و روش های رفع آن

علائم و نشانه های نشتی لوله آب در ساختمان و روش های رفع آن

بررسی نحوه نشتی لوله آب در ساختمان

 

ممکن است ساختمان های قدیمی را دیده باشید که لوله کشی آب ساختمان توسط لوله های فلزی انجام شده باشد. امروزه به دلیل زنگ زدگی و احتمال فرسودگی لوله های فلزی، استفاده از لوله های پلاستیکی در لوله کشی ساختمان ارجحیت دارد.

امروزه لوله های آب در کف ساختمان کشیده می‌شود که بهترین روش لوله کشی آب به صورت کلکتوری است. چنانچه عمق خواباندن لوله ها به درستی رعایت نشود و یا حجم و جنس مصالح استفاده شده در پوشاندن لوله ها به درستی انتخاب نشده باشد، احتمال ترکیدگی لوله آب بر اثر کوچکترین فشاری روی آن وجود دارد که همین عاملی بر نشتی لوله آب است.

 

علائم و نشانه های نشتی و ترک خوردگی لوله آب

  • علائم و نشانه های نشتی و ترک خوردگی لوله آبزنگ زدگی و پوسیدگی لوله های آب ساختمان
  • نحوه قرارگیری لوله آب در ساختمان
  • نوسانات دمایی
  • میزان فشار آب

چگونه بفهمیم آب در لوله های ساختمان به بیرون درز می کند

 

مشاهده قبض آب

ترکیدگی لوله آب ممکن است با کوچکترین و ریزترین سوراخ لوله شروع شود. در این حالت، حتی با بستن شیرهای آب ساختمان، آب در جریان است و کنتور آب شما در حال چرخیدن است. اگر به صورت ناگهانی در این دوره با قیمت زیاد قبض آب مواجه شده اید احتمال دهید که لوله آب ساختمان دچار ترکیدگی شده است.

 

چک کردن و بررسی کنتور آب

تمامی شیرهای آب ورودی به ساختمان را ببندید و سپس به سراغ کنتور آب بروید عدد را یادداشت کنید، پس از ۲ ساعت برگردید. توجه داشته باشید که در طول این زمان هیچ کدام از شیرهای آب باز نباشد. سپس عدد روی کنتور را چک کنید. اگر افزایش پیدا کرده باشد قطعا لوله های آب چکه دارد.

 

وجود قارچ و کپک روی دیوار

وجود قارچ و کپک روی دیوار بر اثر نشتی و ترک خوردگی لوله آب در ساختماندر صورتی که لوله کشی آب ساختمان به صورت توکار باشد قطعا با چکه کردن لوله های آب، کم کم آب به داخل دیوار نفوذ پیدا می کند و باعث ایجاد کپک و قارچ روی دیوار می‌شود. برای رفع نم و رطوبت و یا تشخیص دقیق آن حتما قبل از هر کاری با کارشناسان ما در مرکز خدمات فنی 7000 با شماره شبانه روزی 09128112070 تماس حاصل نمایید.

 

نم و رطوبت، شکم زدگی دیوار، سقف یا کف زمین

نفوذ آب به داخل دیوار، سقف و کف زمین ممکن است شکم زدگی را به بار بیاورد، قطعا در صورت شکم زدگی یا نم و رطوبت سقف و دیوار، سرامیک، با کارشناس گروه خدمات فنی 7000 تماس بگیرید تا دقیقا مشخص شود.
اگر با افت فشار ناگهانی آب مواجه هستید حتما لوله کشی ساختمان مشکل دارد. آب هر ساختمان با ورود داخل لوله های آب در جریان است و با باز و بستن شیرهای آب در جریان است. قطعا با ترکیدگی لوله آب و سوراخ شدن یا گرفتگی آنها بخصوص آب گرم فشار آب به شدت پایین می‌آید.

 

افت فشار پکیج دیواری

پکیج دیواری مزایای زیادی دارد اما قطعا اگر به خوبی از آن نگهداری نکنید زود خراب می‌شود. یکی از عوامل گرم نشدن آب پکیج افت فشار پکیج دیواری است، نشتی لوله آب، سوراخ بودن مبدل حرارتی، خرابی شیر پرکن و… از عوامل اصلی کاهش فشار پکیج دیواری است.

 

صدای چکه کردن دائم آب

اگر در منزل دائما صدای چکه کردن آب را می‌شنوید، اما نمی‌توانید منبع آن را پیدا کنید، به احتمال بسیار بالا، در قسمتی از خانه، شکستگی یا ترک خوردگی لوله آب وجود دارد.

 

آسیب رساندن به سقف طبقه پایین

آسیب رسیدن به طبقه پایین بر اثر نشتی لوله های آباگر لوله کشی ساختمان از کف انجام شده باشد، قطعا با نشتی لوله آب شاید شما علائم ظاهری چون نم و رطوبت را مشاهده نکنید اما سقف واحد پایین شما به شدت نم زده باشد. قطعا اگر این مشکل حل نشود حتی امکان تخریب گچ سقف طبقه پایین وجود دارد.

چگونه محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب را تشخیص دهیم؟

برای پیدا کردن محل دقیق درز آب از لوله به بیرون، نیاز به کندن چندین نقطه مشکوک است. قطعا با مشاهده علائم بالا شما می‌توانید از نشتی لوله آب ساختمان مطمئن شوید.

لوله کش ساختمان با توجه به تجربیات خود احتمالا می‌تواند مکان نشتی لوله آب را پیدا کند. هر چند که باز هم ممکن است اشتباه کند و چندین نقطه را با کلنگ بکند تا بتواند محل دقیق نشتی لوله آب را پیدا کند.

 

تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه و بدون تخریب

قطعا پیدا کردن محل دقیق ترک خوردگی و درز آب به بیرون لوله آب نه تنها برای تمامی لوله کش های ساختمان سخت است. بلکه کندن چندین نقطه از کف زمین برای صاحبخانه ها هم سخت است. امروزه دیگه مشکل نشت یابی لوله آب حل شده است. به راحتی محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله آب با دستگاه پیدا می‌شود. دیگر نیازی به تخریب و کندن محل های مشکوک نیست.

دلایل