طبقه بندی انواع سیستم های فاضلاب
اطلاعات عمومی در مورد نوع سیستم های فاضلاب
ویژگی چاه های سپتیک و جذبی
از چاه سپتیک و جذبی چه می دانید؟
نمایش همه

نکات کلیدی در تخلیه چاه فاضلاب

نکات کلیدی در تخلیه چاه فاضلاب

نکات کلیدی در تخلیه چاه فاضلاب

ضرورت انجام تخلیه چاه فاضلاب

 

در مقاله های پیشین به نشانه های پر شدگی فاضلاب اشاره شد . این موارد شامل بوی بد فاضلاب، وجود حشراتی چون سوسک، بالا آمدن چاه فاضلاب حمام؛ توالت و آشپزخانه بود.

این علائم نشان می دهد که دیگر هیچ کاری برای چاهی که پر شده نمی توان انجام داد. تنها راه حل باقیمانده تخلیه چاه فاضلاب به روش های اصولی و استاندارد توسط متخصصین شرکتهای تخلیه چاه فاضلاب می باشد.

ضرورت انجام تخلیه چاه فاضلابدر گذشته افراد با وسایل ابتدایی و در طی زمان طولانی این کار را با سختی تمام انجام می دادند. امروزه با ساخت دستگاه های مکنده در کمترین زمان ممکن، چاه پر شده تخلیه می گردد. هر چقدر عمر چاه فاضلاب بیشتر باشد احتمال پر شدن آن بیشتر می شود و گزینه تخلیه آن را در پیش رو خواهیم داشت.

همه چاه های فاضلاب یک خروجی دارند که در شهرهای مدرن این خروجی به سیستم جامع فاضلاب متصل می شود. اما در ایران این دسترسی موجود نیست. جهت استفاده مجدد از چاه های فاضلاب در ایران آن را توسط دستگاه های مخصوصی تخلیه و آماده استفاده می کنند.

 

 

مراحل تخلیه چاه فاضلاب به زبانی ساده

  • در ابتدای کار متخصصین این رشته، درب و موقعیت مکانی چاه فاضلاب را پیدا می کنند.
  • با ابزار مخصوص ورودی چاه را تخریب می کنند تا بتوانند گلدان چاه را جهت دیدن انتهای آن بردارند.
  • با استفاده از دستگاه های پمپ و مکنده چاه ، لجن های آن را تخلیه می کنند.
  • تخلیه فاضلاب پر شده، چگونه چاه فاضلاب منزل خود را ایمن کنیماستفاده از دستگاه ساکشن در بعضی مواقع
  • مرحله بعد خاک کف چاه را حدود نیم متر جهت باز شدن ورودی آب فاضلاب که با لجن مخلوط شده برمی دارند تا چاه کارایی خود را بازیابد.
  • استفاده از کول(سازه ای از جنس بتن) که سبب استحکام و ممانعت از ریزش احتمالی چاه می شود.
  • در آخرین مرحله با نصب گلدان چاه و طوقه در جای خود، چاه را می بندند تا آماده استفاده دوباره شود.

 

 

چگونه چاه فاضلاب منزل خود را ایمن کنیم؟

در اینجا قابل ذکر است احتمال ریزش چاه فاضلاب پس از هر بار تخلیه امکانپذیر است. به این صورت که با هر بار تخلیه، دیواره های چاه سست شده و ریزش پیدا می کند.

برای پیشگیری از این امر بایستی طوقه چینی انجام گیرد. نکته دیگر این که به مرور زمان، چاه های فاضلاب پس از هر تخلیه، قدرت ذخیره سازی خود را از دست می دهند. حتی باعث ریزش و خرابی زمین می گردد.

در این مرحله با نظر کارشناسان و متخصصین، چاه را با خاک و نخاله های ساختمانی پر می کنند. در اصطلاح به آن کور کردن چاه می گویند.