رعایت اصول ایمنی و موارد بهداشتی در انجام لوله بازکنی و تخلیه چاه
ایمنی و بهداشت در لوله بازکنی و تخلیه چاه
درآوردن گوشی از چاه توالت بصورت تضمینی
درآوردن گوشی از چاه توالت
نمایش همه

چه عواملی بر هزینه تخلیه چاه تاثیرگذار است

عوامل موثر در هزینه و قیمت تخلیه چاه فاضلاب

عوامل موثر در هزینه و قیمت تخلیه چاه فاضلاب

عواملی که بر قیمت تخلیه چاه تاثیر می گذارد

 

قیمت تخلیه چاه، به فاکتورها و عوامل مختلفی از جمله نوع کار، حجم کار و نیز میزان ساعت مورد نیاز برای انجام دادن کار بستگی دارد. محل و مقدار گرفتگی چاه، جدید یا قدیمی بودن تاسیسات فاضلاب و میزان گرفتگی نیز در میزان اجرت و هزینه تخلیه چاه تاثیرگذار است.
عواملی مانند تعداد سرویس ‌ها، نوع فاضلاب و لجن، متراژ شیلنگ تخلیه چاه هم از دیگر عوامل موثر بر قیمت تخلیه چاه محسوب می‌ شوند. محلی که باید عمل تخلیه فاضلاب یا تخلیه چاه در آن صورت بگیرد.
فاصله و مسیری که باید برای تخلیه بار به خارج شهر طی شود تا فاضلاب تخلیه شود هم می‌ تواند مبلغ نهایی هزینه تخلیه چاه را برای شما بالا یا پایین ببرد.

اینکه سیستم فاضلاب شما جدا از تخلیه به خدمات جانبی مثل لایروبی چاه یا کف‌تراشی و تراش چاه یا بازسازی چاه و … هم احتیاج پیدا می ‌کند یا نه هم در  مبغ نهایی قیمت تخلیه چاه بی‌تاثیر نیست.

 

تاثیر نوع عمل تخلیه بر قیمت نهایی کار

نوع عمل تخلیه و اینکه پاک‌سازی چاه و سیستم فاضلاب بوسیله پمپ لجن‌کش سه فاز یا پمپ‌ های تک‌فاز انجام می شود. یا مثلا کارشناس با فنرزنی اقدام به تخلیه چاه کند یا با مکنده ساکشن، مبلغ هزینه تخلیه چاه فاضلاب را روی فاکتور شما کم ‌و زیاد می ‌کند.
تخلیه چاه با ساکشن مکنده معمولا گران‌تر از استفاده از پمپ‌ها و فنرزنی می باشد. زیرا پمپ ساکشن به گیربکس ماشین وصل می ‌شود. موتور ماشین را هم درگیر می‌ کند و استهلاک برایش به‌همراه دارد.

 

تاثیر استفاده از پمپ لجن کش سه فاز بر قیمت نهایی تخلیه چاه

استفاده از پمپ لجن‌کش سه فاز هم نسبت به پمپ‌های تک‌فاز هزینه تخلیه چاه توالت را بیشتر خواهد کرد. زیرا هزینه تعمیر این پمپ‌ها و خطرات کار با آنها بالاتر از نوع تک ‌فاز است.

استفاده از مکنده ساکشن بسیار کارامد است. حتی لجن‌های سنگین و چربی‌ها را هم با موتورهای مکش ساکشن و مثل یک آشغال ریزی که جاروبرقی‌ها می‌ بلعند، به درون تانکر و مخزن ماشین فرو می‌ کشد. در نتیجه چاه را کامل پاک‌سازی می ‌کند.
در تمام این روش ها، تعداد سرویس‌ هایی که برای تخلیه کامل چاه مورد نیاز است نیز هزینه تخلیه چاه توالت تاثیر می‌‌ گذارد. بدیهی است تخلیه چاهی که مثلا برای یک ساختمان کوچک 4 واحده است و با یک یا دو سرویس تمام می ‌شود با تخلیه فاضلابی که برای یک مجتمع مسکونی بزرگ‌تر مثلا 16 واحدی انجام می‌ شود و احتمالا به بیش از 10 تا 15 سرویس احتیاج دارد متفاوت است. گرفتگی لوله‌های سپتیک فاضلاب هم در قیمت تخلیه چاه اثرگذار است.

 

نحوه محاسبه هزینه‌های تانکر‌های مورد استفاده در خالی کردن فاضلاب

اگر در تخلیه چاه ساختمان شما از تانکر استفاده ‌شود، هزینه هربار استفاده از تانکر 6 هزار لیتری جداگانه در هزینه تخلیه چاه ساختمان محاسبه می ‌شود.

اینکه تا اتمام کار چند تانگر پر می ‌شود هم به به مقدار آب و لجن داخل چاه و البته جنس زمین، مقدار کشش خاک، عمر چاه، تعداد موارد تخلیه در سال‌های گذشته و … بستگی دارد.
می‌توان گفت هزینه تخلیه چاه برای مناطق سنگلاخی و ساختمان‌ های قدیمی که قبلا تخلیه چاه انجام نداده‌اند چون تعداد تانکرهای پرشده بیشتری نیاز دارد، بالاتر می ‌رود. به همین نسبت هزینه‌ تخلیه چاه در مناطقی که خاک معمولی و یا شنی داند و ساختمان‌هایشان نوساز است پایین‌تر خواهد بود.

 

تاثیر نوع فاضلاب و لجن در میزان اجرت کار

نوع فاضلاب و لجنی که قرار است از فاضلاب تخلیه شود هم در تعیین دستمزد و قیمت تخلیه چاه نقش دارد. اصولا شیوه کار و ابزارهای لازم برای تخلیه فاضلاب صنعتی با فاضلاب انسانی کاملا متفاوت است.

زیرا تخلیه فاضلاب صنعتی خطرات بیشتری دارد. همچنین حتی پاک‌سازی و تخلیه لجن و فاضلاب و فضولات جمع ‌شده در لوله ‌های سرویس‌ های بهداشتی ساختمان‌ها یعنی هزینه تخلیه چاه توالت هم با چربی‌گیری‌ های لوله‌های آشپزخانه هزینه‌های کاملا متفاوتی دارند.