علائم ریزش چاه فاضلاب
مهمترین دلایل نشست چاه ساختمان
روش های تشخیص ترکیدگی و نشتی لوله های آب و فاضلاب
چند روش تشخیص ترکیدگی لوله های فاضلاب
نمایش همه

کاربرد کول گذاری چاه فاضلاب و انواع آن

روش های کول گذاری چاه فاضلاب

روش های کول گذاری چاه فاضلاب

لزوم استفاده کول برای ایمنی چاه فاضلاب  

 

نحوه صحیح کول گذاری در چاه فاضلابکول ها در واقع لوله های سیمانی به شکل استوانه هستند که در زمان حفر چاه جهت ممانعت از ریزش آن به کار برده می شوند. چاه ها با گذشت زمان به دلائل زیادی مثل سستی خاک منطقه، رطوبت زیاد و لرزش خاک دچار ریزش می شوند.

برای جلوگیری از ریزش دیواره های چاه فاضلاب و خاک اطرافش آن را کول گذاری می کنند تا خطرات کمتری ساختمان را تهدید کند و ایمنی چاه را بیشتر کند.

کول گذاری بیشتر توسط متخصصین شرکت های خدمات چاه و فاضلاب انجام می گیرید. نوع کول مناسب، با توجه به کاربری چاه یا آب راه های فاضلاب انتخاب می شود تا باعث استحکام دیواره های چاه فاضلاب گردد.

 

اقسام کول های کاربردی

امروزه در بناهای قدیمی به جا مانده آثار کول گذاری در چاه های فاضلاب مشاهده شده است که قدمت این کار مهم را تایید می کند. نوع جنس کول ها متفاوت می باشد. بیشتر آنها معمولا از جنس سیمان و بتون هستند. بنابراین اهمیت و تاثیر کول گذاری چاه در گذشته هم به اثبات رسیده بود.

  • کول های به فرم دایره ای که معمولا به صورت عمودی نصب می شوند و به آنها کول میله ای هم گفته می شود.
  • کول های به فرم بیضی که مخصوص زهکشی و انباری چاه فاضلاب می باشد که به آن کول تخم مرغی هم گفته می شود.
  • کول بادومی که نوک تیز است و مخصوص انباری چاه می باشد.
  • کول تخت یا به اصطلاح دو تیکه مخصوص انباری چاه می باشد.
  • انواع کول گذاری چاه فاضلاب با حلقه های سیمانینوع دیگری هم وجود  دارد که به آن کول تسمه دار می گویند که آن را با تسمه فلزی و یا میلگرد، مسلح می کنند. اما به دلیل وقت گیری زیاد و پر هزینه بودن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اصول صحیح کول گذاری چاه فاضلاب

گداشتن کول در چاه یکی از تخصص های شرکت های تخلیه چاه است. روش آن به این صورت است که بعد از بازکردن دهانه چاه کول های سیمانی را به ترتیب داخل چاه قرار می دهند.

در واقع کول ها به صورت ستون از پایین گذاشته می شوند و تا بالا می آیند. می توان گفت مهمترین تاثیر کول گذاری چاه استحکام دیواره های چاه فاضلاب است.