روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام
برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام
روش های خانگی رفع چربی رسوب شده لوله فاضلاب سینک ظرفشویی
رفع چربی جمع شده در لوله فاضلاب ظرفشویی
نمایش همه

گرفتگی لوله فاضلاب حمام

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب حمام را برطرف کنیم

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب حمام را برطرف کنیم

چگونه می توان گرفتگی فاضلاب حمام را رفع نمود

 

یکی از مشکلات جدی در ساختمان ها مخصوصا آپارتمان ها گرفتگی فاضلاب حمام است. در میان گرفتگی های لوله فاضلابی، گرفتگی توالت آن هم با دستمال کاغذی از همه بیشتر رخ داده و بیشتر مشکل ساز می شود.

توالت به صورت مداوم در حال استفاده شدن است. این امر باعث می شود احتمال گرفتگی آن هم افزایش پیدا کند. در صورت ایجاد گرفتگی در توالت ایرانی یا توالت فرنگی به وسیله مدفوع یا دستمال کاغذی لازم است به کمک روش های مخصوص لوله بازکنی توالت گرفتگی ایجاد شده را رفع کرده و توالت را باز کنید.

گرفتگی سیفون توالت باعث می شود امکان استفاده از آن میسر نبوده و دیگر افراد برای استفاده از توالت چاره ای نداشته باشند. اگر در ساعات روز این مشکل ایجاد شود مجبور می شوند با یک لوله بازکن حرفه ای تماس بگیرند تا با حضور در محل مشکل آنها را حل کند.

 

انواع مشکل ایجاد شده در لوله های چاه فاضلاب

چگونه می توان گرفتگی فاضلاب حمام را رفع نمودتجربه ثابت کرده در کنار انواع مختلف گرفتگی در لوله های فاضلاب روش های مختلفی هم برای رفع هر یک از آنها وجود دارد.

  • گرفتگی چاه توالت ایرانی با پلاستیک و فضولات
  • با مدفوع، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، گوشی، کلید و …
  • گرفتن کفشور سرویس بهداشتی با کاغذ، دستمال کاغذی، صابون، مو و …
  • گرفتن سینک ظرفشویی با ورود مواد غذایی و روغن و چربی به داخل لوله
  • گرفته شدن فاضلاب حمام با سفیداب، صابون، مو، تیغ و …

علت هر یک از این گرفتگی ها مختلف است. برخی همچون گرفتگی توالت به دلیل ورود دستمال کاغذی به داخل سیفون ایجاد شده اند. برخی دیگر هم همچون فاضلاب حمام به جهت افتادن صابون یا ورود مو به کفشور دچار گرفتگی شده اند.

 

بروز مشکل در فاضلاب توالت

همانطور که گفتیم لوله فاضلاب توالت یا همان سیفون توالت به کرات با دستمال کاغذی یا مدفوع دچار گرفتگی می شود. توالت محل دفع فضولات و فاضلاب است پس طبیعی است که مدفوع در آن وجود داشته باشد.

گرفتن توالت با مدفوع یک مورد عادی و کاملا طبیعی است که با کمی توجه می توان بر آن فائق آمد. تنها کافیست پس از استفاده از توالت داخل کاسه توالت آب خالی کنید. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید باید فلاش تانک را بکشید.

چنانچه توالت فرنگی ندارید و از توالت ایرانی استفاده می کنید یک آفتابه آب در توالت خالی کنید. در صورتی که بعد از هر بار استفاده از توالت این کار را انجام دهید دیگر مشکل گرفتگی سیفون توالت با مدفوع برای شما رخ نخواهد داد.

 

 افتادن اشیا دیگری غیر از دستمال کاغدی در سیفون سرویس بهداشتی

گرفتگی لوله فاضلاب حمامبعضی مواقع گرفتن لوله به دلیل دیگری ایجاد می شود. حتی بعضی مواقع در سیفون توالت غیر از دستمال کاغذی، پلاستیک، نوار بهداشتی، کلید، گوشی و دیگر اشیاء هم وجود دارد.

باید دقت کنید توالت محل دفع فاضلاب است نه دفع زباله! دستمال کاغذی، پلاستیک یا نوار بهداشتی را باید در سطل زباله بیندازید. با این حال بعضی مواقع دستمال کاغذی کثیف شده و امکان دفع آن در سطل زباله وجود ندارد.

در چنین شرایطی می توانید دستمال کاغذی را در توالت بیندازید. اما به یک شرط. حتما پس از انداختن دستمال در توالت مقداری آن در کاسه توالت خالی کنید تا دستمال کاغذی به کمک آب از سیفون خارج شده و به چاه یا شبکه فاضلاب هدایت شود. در این صورت دیگر مشکلی رای توالت بوجود نمی آید و گرفتگی در آن ایجاد نخواهد شد.

 

روش رفع گرفتگی سرویس بهداشتی

با تمام اینها، اگر به هر دلیلی توالت شما گرفت و فاضلاب در کاسه توالت جمع شد مشخص است که مشکلی در لوله و سیفون توالت ایجاد شده و حتما در آن گرفتگی رخ داده است.

اگر شی سخت همچون گوشی، کلید، سنگ و … در آن نی افتاده باشد. به طور قطع می توان گفت که گرفتگی به خاطر تجمع مدفوع در سیفون یا افتادن دستمال کاغذی در آن می باشد. در این صورت می توان از روش های لوله بازکنی توالت استفاده کرده و گرفتگی را باز کنید. برای رفع چنین گرفتگی هایی دو روش وجود دارد.

روش رفع گرفتگی سرویس بهداشتی و فاضلاب حمام

برطرف کردن مشکل با چاه بازکن

ساده ترین روش برای باز کردن گرفتگی فاضلاب حمام استفاده از چاه بازکن یا همان تلمبه لوله بازکن می باشد. این وسیله ساده بسیار کارآمد بوده و بسیاری از گرفتگی های توالت و لوله فاضلاب را باز می کند. تنها لازم است یکی از این چاه بازکن ها را تهیه کرده و به کمک آن لوله بازکنی توالت انجام دهید.
دهانه چاه بازکن را در دهانه کاسه توالت قرار دهید. به طوریکه هیچ منفذی در اطراف آن وجود نداشته باشد. پس از آن محکم دسته چاه بازکن را به سمت دهانه توالت فشار دهید تا هوای داخل دهانه چاه بازکن به لوله فشار آورده و گرفتگی ها را باز کند.

این کار را باید به دفعات انجام دهید تا مشکل حل شود. توجه کنید که ممکن است لازم باشد به تعداد زیاد این کار را انجام دهید. پس از لوله بازکنی خسته نشوید و تلاش کنید تا با این راه بتوانید مشکل را حل نمایید.

 

استفاده از فنر لوله بازکنی

اگر با روش فوق موفق به باز کردن گرفتگی نشدید، از فنر لوله بازکنی استفاده کنید. در بازار فنرهای مخصوصی برای لوله بازکنی وجود دارد که طول آن بلند است. یک سر آن تیز بوده و یک سر آن نیز دارای دسته می باشد.

  • این وسیله ساده به راحتی بسیاری از گرفتگی لوله و توالت از جمله گرفتگی دستمال کاغذی را باز می کند. برای استفاده از آن باید سر تیز آن را در چاه توالت فرو کنید تا به محل گرفتگی برسد.
  • سپس به کمک دسته تلاش کنید فنر را بچرخانید. حین چرخاندن فنر به آن فشار وارد کنید. تا علاوه بر چرخش به گرفتگی داخل لوله فشار هم وارد شود.
    با انجام این کار و کمی تلاش می توانید به راحتی و بدون صرف هزینه گرفتگی توالت را باز کنید.