معرفی انواع فنر لوله بازکنی و راهنمای استفاده از آنها
آشنایی با انواع فنر لوله بازکنی
روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام
برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حمام
نمایش همه

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و رفع آن

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و رفع آن

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و رفع آن

مشکل گرفتگی لوله فاضلاب حیاط و روش های برطرف کردن آن

 

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط  از مشکلاتی است که ممکن است در خانه های حیاط دار پیش بیاید. گرفتگی لوله فاضلاب حیاط است. معمولا به دلیل اینکه فاضلاب حیاط در مقابل خاک و خس و خاشاک، شن، برگ درختان و … قرار دارد، احتمال گرفتگی در آنها بیشتر است.

با شروع اولین بارندگی، گرفتگی این چاه ها بیشتر شده و مشکل تشدید می شود. در صورت گرفتگی لوله فاضلاب حیاط از روش های متفاوت تری نسبت به بقیه چاه ها استفاده می گردد.

 

دلایل گرفتگی فاضلاب

غالبا گرفتگی لوله فاضلاب حیاط دلایل متعددی می تواند داشته باشد. از جمله این دلایل همان طور که در بالا ذکر شد می توان به گل و لای، اشیای ریز و درشت، شن و ماسه، مصالح ساختمانی و برگ درختان و … اشاره نمود.

این مواد می توانند با جمع شدن در دیواره چاه فاضلاب موجب ایجاد رسوب شوند. به تدریج با افزایش رسوبات بر جای مانده، قطر لوله کاهش یافته و نهایتا آب کفشور حیاط به سختی و دیرتر تخلیه خواهد شد. کم کم کار به جایی می رسد که لوله فاضلاب به صورت کامل گرفته شده و تخلیه آن میسر نخواهد شد.

در مواقعی هم ممکن است رسوباتی که در کفشور فاضلاب حیاط جمع شده است به اندازه ای نیست که باعث گرفتگی آن شود ولی ممکن است به دلیل بارندگی شن و ماسه و خاکی که در کفشور جمع شده، تبدیل به گل شده و باعث گرفتگی مجرای فاضلاب گردد.

 

چگونه می توان گرفتگی را برطرف نمود

باز نمودن لوله فاضلاب حیاط منزل

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط عموما کمی شدیدتر و سخت تر از دیگر چاه ها رخ می دهد. به همین دلیل دستگاه فنر لوله بازکنی می تواند روش مناسب تری برای رفع این گرفتگی باشد.

دستگاه فنر لوله بازکنی دستگاهی با قدرت بالا است که می تواند با حرکت چرخشی خود موجب از بین رفتن همه رسوبات و لجن ها گردد. قدرت فنر فولادی که در این دستگاه تعبیه شده است به اندازه ای است که حتی می تواند پلاستیک و پارچه را از درون چاه بیرون بکشد.

 

رورش های خانگی برای باز نمودن لوله فاضلاب حیاط منزل

در مواقعی که گرفتگی ایجاد شده در فاضلاب حیاط زیاد پیچیده نباشد می توان آن را با استفاده از راه های ساده تری باز نمود. به عنوان مثال می توان روش هایی مثل استفاده از تلمبه لوله بازکنی مخصوص، ریختن آب جوش و استفاده از فنر دستی را به کار برد.

 

جلوگیری از گرفتگی فاضلاب حیات خانه

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. توصیه می کنیم قبل از اینکه فاضلاب حیاط دچار گرفتگی گردد با رعایت برخی نکات از بروز این مشکل جلوگیری کنید. استفاده از کفشوری که از جنس مناسبی تهیه شده باشد، می تواند چاره کار باشد.

این کفشورها انواع مختلفی وجود دارند که در جنس های متفاوتی هم تولید شده اند. برای فاضلاب حیاط نوع فلزی کفشور که دارای توری مخصوص هم باشد مناسب است زیرا دوام و عمر زیادی دارند. در بین انواع فلزی هم نوع چدنی و برنجی از استحکام بیشتری برخوردار هستند.

می توان با رعایت برخی نکات مانع از پر شدن زود به زود فاضلاب حیاط شد:

  • قرار دادن کفشور مناسب : این کار می تواند مانع از ورود اشیاء بزرگ و سنگین شود.
  • تمیز کردن کفشور : لازم است کفشور حیاط را سر وقت خالی کرده و آن را مرتبا تمیز نمایید.

 

جهت برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط کجا شروع کنیم

می توانید کار خود را با امتحان روش های خانگی از قبیل فنر دستی، ریختن آب جوش، تلمبه های مخصوص لوله بازکنی و … آغاز کنید.

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط روش های خانگی می تواند موثر باشد یا نیاز به لوله باز کن وجود دارد؟
در بیشتر اوقات روش های خانگی جواب نمی دهد زیرا گرفتگی ایجاد شده شدید و سخت است. معمولا این شدت از گرفتگی فقط می تواند با استفاده از دستگاه فنرزنی مخصوص رفع گردد که فقط افرادی که در این حرفه هستند آن را دارند.