نمایش همه

  لوله کشی سرد و گرم

  خدمات لوله کشی آب سرد و گرم در ساختمان و لوله بازکنی و تخلیه چاه

  خدمات لوله کشی آب سرد و گرم در ساختمان و لوله بازکنی و تخلیه چاه

   نکاتی در مورد اهمیت لوله کشی آب سرد و گرم و نحوه اجرای آن

    

   لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان یکی از مهمترین بخش های تاسیسات ساختمان است. بروز هر گونه اشتباه در اجرای صحیح آن می تواند هزینه های هنگفتی برای مالک به دنبال داشته باشد.

   ایجاد هر گونه تغییر در سیستم لوله کشی آب سرد و گرم پس از ساخت کامل ساختمان بسیار هزینه بر است. بنابراین باید این سیستم تنها توسط افراد حرفه ای نصب و راه اندازی شود. در این مقاله با اصول این نوع لوله کشی و نحوه اجرای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

    

   خدمات لوله کشی آب سرد به صورت روکار یا توکار

   انواع لوله کشی آب سرد و گرم

   نحوه اجرای لوله کشی آب سرد و گرم بسته به کاربری ساختمان می تواند بسیار متنوع باشد. برای مثال لوله کشی یک ساختمان تجاری یا مسکونی و همچنین یک ساختمان تک واحدی و چند واحدی تفاوت زیادی با هم دارند.

   برای تمام انواع لوله کشی های آب سرد و گرم ، آب مصرفی از کنتور آب شهری به وسیله یک شیر یک طرفه قطع و وصل در ورودی ساختمان به تمامی بخش های لوله کشی ساختمان منتقل می شود. این آب پس از طی مسیر انشعاب اصلی وارد لوله ی تقسیم کننده شده و سپس در طی چند مسیر به بخش های مختلف ساختمان می رسد.

    

   آب لوله های سرد و گرم

   آب موجود در این نوع لوله ها کاملا بهداشتی است و آب تمیز به محل مصرف منتقل می شود. این آب در پارامترهای مختلف مانند دما ، رنگ ، تیرگی ، بو و مزه بهداشتی بوده و برای آشامیدن مناسب است. این آب کاملا تمیز بوده و هیچ گونه بیماري یا اثر زیان آور بیولوژیکی را به دنبال نخواهد داشت.

    

   نمایی از آب لوله های سرد و گرم به صورت روکار

   نکات مهم در اجرای لوله کشی ساختمان

   برای لوله کشی آب سرد و گرم معمولا از لوله های تک لایه ، پنج لایه و فلزی استفاده می شود. لوله های آب سرد و گرم نباید در نزدیکی لوله های فاضلاب باشند. زیرا ممکن است به مرور زمان دچار پوسیدگی شده و آلودگی های فاضلاب وارد آب آشامیدنی شود.

   این لوله ها باید در مسیری جداگانه و دور از سیم های برق ساختمان و مسیرهای باشند. از عبور دادن لوله های آب از درون دود کش ، کانال هوا ، چاه آسانسور یا اتاق تابلوی برق جدا خودداری کنید.

    

   انواع لوله های به کار رفته در لوله کشی ساختمان

   برای این لوله کشی معمولا از سه نوع لوله استفاده می شود که شامل لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه ، لوله های چدنی ، لوله های پلاستیکی و PVC می باشد. لوله های پلاستیکی PVC پرکاربردترین لوله ها در لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان هستند. این لوله ها هم برای لوله کشی اولیه ساختمان و هم به جای لوله های پوسیده توکار کاربرد دارند.